Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
ALKOLÜN ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

ALKOLÜN ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

Dün gece içkiyi fazla kaçırdınız, şimdi ise mide bulantısı ve baş ağrısından şikayetçisiniz. Peki, bu şikayetlerden ve alkolün etkilerinden kurtulmak için neler tüketmelisiniz? 

 

Alkolden daha az etkilenmek için öneriler

Önce yemek: Vücudumuz, yemeği sindirmek ince bağırsağa giden kapakçığı kapar. İnce bağırsak da alkolün en çok emilip kana karıştığı yerdir. Böylece alkolden daha az etkilenmiş olursunuz Önce bir şeyler yiyin. Mideniz boşsa alkol daha kolay emilir.

Açık renk içkileri tercih edin: Kırmızı şarap, viski gibi koyu renkli içkilerde; votka, cin ve beyaz şarap gibi içkilere oranla vücudu olumsuz etkileyen kimyasallardan daha çok bulunur.

Karışımlara dikkat: Enerji içekleri ve kolada bulunan kafein sizi enerjik yapacağından ne zaman sınıra geldiğinizin farkına varamayabilirsiniz. Ayrıca diyet kola mideyi daha hızlı boşaltır ve boş mideye içmiş olursunuz. Bu nedenle içecekleri birbirine karıştırmamanızda fayda vardır.

Yavaş gidin: Kendi hızınızı belirleyin, size dokunacak kadar hızlı içmeyin.

Arada su için: Su içerek alkolün yol açtığı su kaybını azaltmış olursunuz. Ayrıca su içmek midenizi dolduracağından daha az alkol almanızı sağlar.

Limitinizi bilin: Belirli bir sürede ne kadar içeceğinize karar verin ve buna uyun. Kendinizi içmek zorundaymış gibi hissetmeyin. Çevrenizin bu konudaki dolduruşlarına da aldırmayın.

 

Alkol neden midenizi bulandırır?

Alkol, mide mukozasını tahriş ederek mide asidi üretimini artırır ve midenin boşalmasını geciktirir. Bu faktörler karın ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Alkollü içeceklerde; tat, koku ve renk veren kimyasal maddeler vardır. Bu kimyasalların akşamdan kalmalık haline katkıda bulunduğu fikri yaygındır. Renkli içkilerde, renksiz veya açık renkli içkilere göre bu maddelerden daha fazla vardır. Örneğin, beyaz şarap kişiyi daha az etkilerken, kırmızı şarap farklı etkiler yaratır. Bazı kişilerde tek bir bardak kırmızı şaraptan 15 dakika kadar sonra başlayan baş ağrısına, bulantı ve yüz kızarması da eşlik edebilir.

Alkol sonrası doktora danışmadan ağrı kesici almayın

Baş ağrısı için kesinlikle doktorunuza danışmadan ağrı kesici almayın. Pek çok ağrı kesici veya benzeri ilaç, alkolle beraber beklenmeyen etkiler yapabilir. Örneğin alkol içenler, günlük yaşamda sık kullanılan ve etkin maddesi asetaminofen olan ağrı kesicileri kullandıklarında karaciğer hasarı riski artar.

İçki sonrası mide bulantısı ve baş ağrısı çekenlere özel besinler…

Yumurta: İçinde bulunan sistein adı verilen aminoasit, alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini ortadan kaldırır. Ayrıca vücudun bir an önce direncini toplamasını sağlar.

Muz: Alkol aldığınızda çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bu da vücudunuzdaki suyun ve potasyumun atılmasına neden olur. Potasyum seviyesindeki düşme ise kaslarda zayıflık hissi, titreme ve yüksek tansiyon olarak ortaya çıkar. Bir adet muz yiyerek kaybettiğiniz potasyumu yerine koyabilirsiniz.

Domates suyu: Tükettiğiniz alkol, karaciğerinizin aşırı çalışmasına yol açar. Metabolizmanın bu noktadaki sıkıntısını aşmak için bir bardak domates suyu için. Böylece hem kan şekerinizin düzenlenmesine katkıda bulunursunuz hem de vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı alırsınız.

Meyve suyu: Taze sıkılmış meyve suyu, hem vücudun kaybettiği suyu kazanmasını hem de karaciğerin kendini yenilemesi için gerekli antioksidanları almasını sağlar. Ayrıca kan şekerinizi yükseltip enerji kazanmanıza da yardımcı olur. C vitamini, alkolün hızla atılmasına yardımcıdır.

Su: Kaybolan sıvıyı geri alın. Su kaybı mutlaka ciddiye alınmalı çünkü baş ağrısının da yorgunluğun da altında yatan sebeplerden en büyüğü budur. Mutlaka su içmelisiniz.

Çikolata ve kafein: Son araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların yenmesinin damarları rahatlatarak, vücudun daha çabuk toparlanmasını sağladığını gösteriyor. 

Baharatlar: Sindirime yardımcı olan rezene, ıhlamur ve adaçayı içebilirsiniz. Yine toksinlerin atılması için vücudu terleten zencefil, acı biber, karabiberi tercih etmelisiniz. Nanenin ağrı giderici özelliğinden faydalanmak için naneyi salatalarınıza bolca doğrayabilir, bitki çaylarınıza katabilirsiniz. Alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çok iyi gelecektir.

Ekmek-peynir ikilisi: Hassas mideler, alkol sonrasında sürekli peynir ekmek gibi mideyi bastıracak besinler arayabilir. Bu durumda, ekmeği kızartmadan lor peyniri ile birlikte tüketebilirsiniz. Kahvaltınızda vücudunuzu tazeleyecek besinlere yer verin.

ALKOL SONRASI DİYETİ 

 

2 GÜN AŞAĞIDAKİ DİYETİ UYGULAYINIZ.

Sabah uyanınca: 2 bardak limonlu su 

Sabah

1 kutu sade probiyotik yoğurt + 2 dilim ananas + tarçın 

Ara.

10 adet çiğ badem+ yeşil çay

 

ÖĞLE

8 kaşık sebzeli tam buğday makarna(buharda sebzelerle karıştırın) 

ARA

1 porsiyon meyve + 1 fincan beyaz çay 

AKŞAM

6 yemek kaşığı sebze yemeği 
3 kaşık yoğurt 

ARA

Bolca dereotu,maydonoz, üzerine limon sıkın.