Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN 5 BELİRTİSİ

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN 5 BELİRTİSİ

Yeterince D vitamini alıyor musunuz ?

 

Dengeli beslenme , düzenli uyku , haftada birkaç kez egzersiz ve güneşe çıkmak …Hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle D vitamini seviyenizi koruyabilir ve böylece diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların riskini yarı yarıya azaltabilirsiniz. Dünya çapında 1 milyon insanda D vitamini eksikliği görülüyor ve ne yazık ki bu durum birçok hastalık için risk faktörü oluşturuyor. Bu vitaminin eksikliğinin yaygın olmasının sebebi ise D vitamini içeren gıdaların sayısının az olması ve bu gıdalarda vücudun ihtiyaç duyduğu kadar D vitamini bulunmaması.

 

İşte D vitamini yetersizliğinin 5 göstergesi ;

 

1.Aşırı terleme

Yenidoğanlarda genelde alında ufak ufak terlemeler görülür . Yetişkinlerde ise aktivite düzeyi sabit kalırken , eğer vücut ısısı 36-37 derecelerde iken terleme oluyorsa D vitamini düzeyinize baktırmanızda fayda var.

 


 

2. Yorgunluk hissi

 

Kendinizi belirgin bir şekilde yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Bu durum her zaman vücuttaki demir düzeyiyle ilgili olmayabilir. Eğer D vitamini eksikliği varsa sürekli uyku hissi ve yataktan kalkamama gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü D vitamini vücutta genç , yaşlı her hücreye güç sağlar . Harvard üniversitesinde yapılan çalışmada 60 yaş üstü kişilerde D vitamini takviyesiyle kas gücünde % 20 artış görülmüş .Yapılan çalışmalardan çıkan sonuca göre ise 6 ay düzenli D vitamini takviyesi kas güçsüzlüğünü tamamen ortadan kaldırabiliyor .

 

 

 

 

3. Kemik kırılması

30 yaşından sonra vücutta kemik yapımı duruyor ve D vitamini eksikliğiyle birlikte osteoporoz belirtileri daha da belirgin hale geliyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisinin yaptığı bir çalışmaya göre D vitamini eksikliğini diyetle gidermenin neredeyse imkansız olduğu görülmüş . Vücutta D vitamini seviyelerini normale getirmek için 3 yönlü bir tedavi gerekiyor ; güneş ışığı , supplement/ iğne kullanımı ve besinler

 

 

 

4. Kronik ağrı

Genelde vücutta belli belirsiz ağrılar oluşur , kemik ağrısı olarak da ortaya çıkabilir . D vitamini eksikliği eklem ve kas ağrılarına sebep olarak artrit veya fibromiyali gibi hastalıkları tetikleyebilir. D vitamini eksikliği bu tip hastalıkların tedavisinde bir basamaktır . Bu nedenle kemik veya eklem ağrılarınız 2 hafta boyunca devam ediyorsa, mutlaka doktora danışmalısınız. Ayrıca vücutta D vitamini düzeyinin yeterli olması egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarını ve yorgunluk hissinin de önüne geçer .

 

 

 

5. Depresif ruh hali

Depresyonun nedenlerinden biri olarak da D vitamini eksikliği görülüyor. Yapılan çalışmalar D vitamininin beyin çalışmasında etkili olan minerallerle bağlantılı olduğunu , ayrıca ruh halini etkileyen ve depresyon tedavisinde en önemli hormon olarak bilinen serotoninin etkinliğini de artırdığını gösteriyor.