Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
DİYETTE AŞURE TÜKETİMİ

DİYETTE AŞURE TÜKETİMİ

ASIRLARDIR SÜREGELEN LEZZET: AŞURE!
Dünyanın "en eski tatlı” olarak tanıdığı, her yıl Muharrem ayında sofralarımıza gelen geleneksel lezzet Aşure! Sıcak veya soğuk tüketilebilen, içeriğinde pek çok besin grubundan öğe bulunduran bu tatlı; oldukça besleyici olmakla birlikte öğün yerine de geçebilecek bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.
Bu kadar özelliği bir arada bulunduran aşure saymakla bitmeyen faydaları da var kalorisi de Aynı zamanda özel yaş grupları beslenmesinde tercih edilen bir tatlıdır. Sizler için derledik.  Bakalım aşure nasıl yapılır, kimler tüketmeli , besin değeri açısından ne gibi faydaları var? 
Bilindiği üzere neredeyse 15 çeşit besin ile yapılan aşure kurubaklagiller, yaş ve kuru meyveler, yağlı tohumlar ve tahılların bir arada bulunduğu besin değeri açısından çok zengin bir tatlıdır. Her besin grubu farklı vitamin-mineral, lif, enerji , protein ve yararlı yağ içeriğiyle birbirini tamamlayarak sağlık için faydalı bu lezzet ortaya çıkar, ancak bu herkes için faydalı olduğu anlamına da gelmiyor. 
İçerisinde tahıllardan buğday; baklagillerden fasulye, nohut;  kuru meyvelerden isteğe bağlı üzüm, kayısı, incir; yaş meyvelerden ise dilimlenmiş elma, portakal ve limon kabukları bulunur. Üzerini süslemek amacıyla fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi yağlı tohumlar veya nar taneleri kullanılır. Aşure hem yüksek enerjisiyle hem de vitamin-mineral çeşitliliğiyle çocuklarda zeka gelişimi için gerekli besin öğelerini sağlar. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişmeye destek olabilecek tatlıların başında gelir. Benzer şekilde günlük enerji ihtiyacı yüksek bireyler için dengeli bir enerji kaynağı olur. Özellikle yüksek enerji harcayan işçiler, sporcular için alternatif olabilir. 
Peki bu zenginliğe hangi besin grubu nasıl katkı sağlıyor?
  • Meyveler; antioksidan etki gösteren A, C, E vitaminleri
  • Tahıllar;  B grubu vitaminleri ve çinko, demir, magnezyum, fosfor gibi mineraller
  • Kurubaklagiller; çözünür posa
  • Yağlı tohumlar; E vitamini ve anti inflamatuar etki gösteren omega-3 yağ asitleri
  • Aşureyi mineral içeriğini zenginleştirmek,  emziren anneler için süt miktarı ve kalitesini arttırmak amacıyla şeker yerine kuru meyveler tercih ederek tatlandırabilirsiniz. 
  • Tamamen bitkisel kaynaklı bir tatlı olduğu için doymuş yağ oranı oldukça düşüktür ve kolesterol içermez. Aksine yağlı tohumlarla yararlı yağ içeriği zenginleştirildiği için kalp-damar sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır.  
  • Yüksek bitkisel protein içeriğiyle vejetaryen dostu bir tatlıdır. Nohut, kuru fasulye gibi kurubaklagiller ve yağlı tohumlar tatlının protein içeriğini oluşturur. Şekersiz hazırlandığında vejeteryanlar için alternatif bir ana öğün olabilir. 
  • Bol posa içerir; kurubaklagil, incir, kuru kayısı gibi bağırssak hareketlerini hızlandıran besinler bulundurduğu için kabızlık problemi yaşayanlar özellikle tercih edebilir. 
Aşure besleyici olsa da porsiyonu başına 350-400 kalori içeren yüksek enerjili bir tatlıdır. Şeker içeriğinin yüksek olmasından dolayı diyabet hastaları tüketmemelidir. Obezite tedavisinde ve zayıflama programlarında diyetisyenin önerdiği şekilde yer verilmeldir.
Kilo alımını engellemek için aşureyi diyet listenize uygun olacak şekilde öğle veya akşam ana öğünü yerine tüketebilirsiniz. O günlerde meyve tüketmeyiniz. 
İpucu: Tatlandırmak için şeker ilave etmeyip yerine kuru meyveler  veya tarçın tercih edin. Böylece hem kalorisi azalmış olacak hem de rafine şeker tüketmemiş olacaksınız. 
İşte hem sağlıklı hem düşük kalorili aşure tarifimiz (4  kişiliktir)
1 küçük su bardağı buğday ( pişmiş)
1/2 su bardağı nohut ( pişmiş)
1/2 su bardağı fasulye ( pişmiş)
2 yemek kaşığı pirinç ( pişmiş)
6-7 adet kuru kayısı
1 fincan kuru üzüm
2 yemek kaşığı nar 
20 adet  çiğ fındık/çiğ fıstık
3 yemek kaşığı pekmez veya doğal toz tatlandırıcı (sukraloz, stevia)
Süslemek için; tarçın, dövülmüş ceviz
Buğday, nohut ve kuru fasulyeleri ayrı ayrı iyice haşlayıp süzün. Kuru kayısıları doğrayın. Tüm malzemeleri bir tencereye koyup su ekleyerek pişene kadar kaynatın. Fındıkları ekleyin ve tercihe göre pekmezle karıştırın. Tatlandırıcı olarak doğal toz tatlandırıcıları da kullanabilirsiniz. Aşurenizi kaselere boşalttıktan sonra üzerini tarçın, nar ve dövülmüş cevizle süsleyin. Afiyet olsun!