Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
MATCHA TOZU-ÇAYI

MATCHA TOZU-ÇAYI

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz Matcha …

 

Matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilir. Matcha’nın iki türü vardır: Koicha ve Usucha. Bu iki kelime "kalın” ve "ince” çay olarak da anılır. Usucha, 30’dan daha küçük yaştaki çay ağaçlarının yapraklarından, Koicha ise en az 30 yıllık ağaçların yapraklarından üretilir.”

 

Yaprağın türünden, seçilmesine, işlenmesinden paketlenmesine kadar birçok işlemden geçirilen bu bitkinin çayı diğer çaylardan farklı özellikler taşıyor. Sadece en taze ve kaliteli yapraklardan elde edildiği için toz halinde tüketildiğinde, demleme yaprak yeşil çaydan 10 kat daha fazla etkili olduğunu söylenebilir. Yani 1 bardak Matcha çayı, 10 bardak yaprak yeşil çaydaki vitamin ve minerale bedeldir.

 

Tüketilmesi de en az üretilmesi kadar dikkat ve özen isteyen bu yeşil çay tozunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Yüzyıllardır Çin ve Japon tıbbında kullanılan bu besinin en belirleyici özelliklerinden birisi eşsiz kokusu ve klorofilden gelen muhteşem rengidir. Yüksek antioksidan içeriğine dair yayınlanmış birçok makale yer almaktadır. Oksidatif stresi azaltarak vücut hücrelerini korur, toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Matcha’ nın Alzheimer, kanser gibi hastalıklara karşı vücudu koruduğuna dair çok önemli sonuçlar elde edilmiştir. Aynı zamanda vücuttaki dikkat algılarını da uyarır. Kafein, karoten ve yüksek miktarda A,B,C,E vitamini içermesiyle enerjinizi yükselterek kendinizi daha zinde ve güçlü hissetmenize de yardımcı olur. Metabolizma hızlandırıcı etkisiyle zayıflama diyetlerinde de yer verilmektedir. Düzenli tüketildiği takdirde kan şekerini dengeleyici, yağ yakıcı, kolesterol düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, güçlü anti-viral ve anti-bakteriyel özellikleri vücutta hissedilmeye başlar. Tüm bu özelliklerine baktığımızda bu çay için adeta sağlığımızı sil baştan inşa ediyor diyebiliriz.

Piyasada bulunan matcha çaylarının birçok çeşidi var.Damak zevkinize göre istediğiniz çeşidini tercih edebilirsiniz. Matcha çayının fiyatı ve kalitesi ise yetiştirildiği bölge ve yöntem, hasat zamanlamasından yaprakların oksitlenmesine kadar birçok faktöre göre değişiyor.

 

 

Bu mucizevi besinden faydalamak isterseniz; toz halini kaynatılmış suyun içine ekleyerek çay halinde tüketebilir, dilerseniz smoothielerin, kahvelerin veya kek, tatlı gibi yiyeceklerin içerisinde kullanabilirsiniz.

 

 

 

Matchalı Smoothie

  • 200 ml Hindistan Cevizi sütü
  • 1 yemek kaşığı matcha tozu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 2 yemek kasığı su
  • 1 avuç ıspanak yaprağı
  • 1 adet muz

 

 

Tüm malzemeleri blenderden geçirin , smoothieniz hazır. Afiyet olsun.