Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
PSİKOLOJİK HAZIRLIK

PSİKOLOJİK HAZIRLIK

Bir türlü gelmeyen ya da sürekli ertelenen o ‘pazartesi’ günleri… Hep bir bahane ve kendini kandırmaca… Asıl sebep ‘motivasyon’ denen itici güç. Başarının yarısı nasıl karar vermekse, başarıya götüren diyetin yüzde ellisi de motivasyondan geçiyor. Öyleyse 8 diyet motivasyonuyla güçlü bir başlangıç yapalım, psikolojik olarak kendimizi hazırlayalım.

 

Başarıya Götüren 8 Diyet Motivasyonu 

 

 

Eminim ki daha önce birçok diyet denemeniz olmuştur. Dolapta duran kurabiyeleri yemeden kurtulmuş ya da ofisteki bir doğum günü pastasını birçok kez reddetmişsinizdir. Bu motivasyon diyete ilk başladığınız birkaç hafta harika ilerler, kilo kaybıyla birlikte motivasyonunuz daha da artar. Daha sonra akşam yemeğinde haşlanmış sebze yemekten sıkılır, cazip bir tatlıya hayır diyemez hale gelirsiniz. Sunulan bir tatlıya "Bir çataldan bir şey olmaz” dersiniz ama sonra bir bakarsınız ki hepsi bitmiş. İşte biz de tam olarak hem duygusal hem de fiziksel olarak yaşanan bu raydan çıkmadan bahsediyoruz.

 

Bu sefer kilo vermek için verdiğiniz kararlardan ilki değilse de belki de doğru bir diyet motivasyonuna sahip değilsinizdir. Aslında motivasyon, kilo verme olayını sadece beslenme ve spor programı olmaktan çıkarıp başka bir boyutta değerlendiriyor. Kalıcı kilo kaybı istiyorsak yavaş yavaş doğru bir şekilde ilerleyerek kilo vermek en doğrusudur. Hedefe ulaşmadan vazgeçmek ise bu noktada vereceğiniz en kolay karardır. Psikolojik yönden de vücudu desteklemeniz diyet başarısını artıracak ve sizi hedeflerinize daha kolay götürecektir. Bu konuda ipuçlarına gelin birlikte göz atalım.

 

 

 

İPUCU 1: GERÇEKÇİ HEDEFLER BELİRLEYİN

 

Kısa sürede sadece kaloriyi kısıtlamak yeterli olmaz. Uzun vadeli diyet başarılarının altında ise gerçekçi hedef belirlemek önemli bir yer tutar. Büyük hedefler koyup ulaşamazsanız motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bunun yerine küçük ve ulaşılması kolay hedefler koyarak başlayın. Daha sonra büyük hedefinize ulaşana kadar bunu devam ettirin. Ulaşılması kolay hedeflerinizin olması size güven verecektir.

 

 

İPUCU 2: YAVAŞ YAVAŞ İLERLEYİN

 

Diyette başarılı olmak, yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı gerektirir ve bu bir gecede olmaz. Eğer yavaş yavaş ilerlerseniz kaybettiğiniz ağırlığı daha iyi korursunuz. Kısa süre aç kalarak bir an önce verilmeye çalışılan kilolar ne yazık ki kalıcı verilen kilolar değildir. Aksine açlık insanlarda sinirlilik yapar ve olumsuz etkilenen psikoloji sonrası başarısızlık oranı daha da yükselir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İPUCU 3: ZAMAN ZAMAN AKSİLİKLER OLABİLİR

 

Herkes zaman zaman şeytana uyabilir, bu çok normal. Güzel bir çikolatalı dondurmaya hayır demek bazen gerçekten de çok zor gelir. Ama önemli olan böyle küçük kaçamakları büyük

boyutlara taşımamaktır. "Bunu yedim, o zaman şunu da yiyeyim” sendromuna yakalanırsanız kendinizi başarısızlığa sürüklersiniz.

 

 

 

İPUCU 4: MÜKEMMELİYETÇİ OLMAYIN

 

O dondurmayı yediniz diyelim. Diyetiniz sona mı erdi? Tabii ki hayır. Hata yaptığınızda kendinize şunu söyleyin: "Unut gitsin, yarın yeni bir gün ve bugünden daha iyi olacak.” Kaliforniya’da yapılan araştırmalar, diyet yapmakta başarısız olan kişilerde 100 kalorilik bir kaçamak payı bırakmanın diyet programlarının daha uzun süre sürdürülmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

 

İPUCU 5: KENDİNİZE BİR YOL ARKADAŞI EDİNİN

 

Yaşam tarzınızda önemli değişiklikler yaparken akıntıya karşı tek başına yüzmek sizi biraz zorlayabilir. Bu nedenle akıntıya karşı mücadele edecek birilerini edinin. Sizinle benzer hedefleri olan kişileri bulmak, başarı oranınızı artıracak ve sizi daha çok motive edecektir. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, gittiğiniz spor salonundan ya da sosyal medya üzerinden sizinle benzer hedefleri olan bir yol arkadaşı seçin kendinize… İradenize yenik düşdüğünüz zamanlarda destek olmak, her iki tarafın da diyet başarısını artıracaktır.

 

İPUCU 6: SABIRLI OLUN

 

Diyet yaparken en büyük motivasyon, istenilen kilo kaybını sağlamaktır. Ama her şeyi doğru yapıyor, iyi besleniyor, egzersiz yapmayı atlamıyor olmanıza rağmen kaybettiğiniz kilo ilk zamanlardaki kadar fazla olmayabilir. Bu durumlarda motivasyonunuzu bozmak yerine geriye dönün ve o ana kadar gösterdiğiniz başarı için kendinizi tebrik edin. Siz pes etmeden devam ettikçe, başarı da kendiliğinden sizinle birlikte gelecektir, emin olun.

 

 

İPUCU 7: KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

 

Diyet yapmak çoğu kişi için zor bir iştir. Bu süreç ise her zaman eğlenceli bir süreç olmayabiliyor. Kendinize vereceğiniz küçük ödüller, devam için bir teşvik sağlayabilir. Bahsettiğimiz şey, 1 kutu çikolata yemek için 5 kilo vermek değil. Güzel bir jean pantolon almak, bir köpük banyosu veya masaj ya da arkadaşlarınızla buluşup bir şeyler içmek gibi aktivitelerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak mini hedefler edinmek sizi daha çok motive edecektir.

 

 

İPUCU 8: YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİN

 

Birçok kişi için kilo kaybetmek, kilo korumaktan çok daha kolaydır. Sağlıklı beslenme belli süre uygulanan bir program değil, ömür boyu sürdürülebilir bir proje olmalıdır. Doğru bir beslenme ve spor programı konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım alabilirsiniz. Daha sonrası için de sağlıklı yaşamı hayatınızın bir parçası haline getirmeniz, verdiğiniz kiloları korumanız için yeterli olacaktır.