Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
2016’DA ÖNE ÇIKAN BESLENME TRENDLERİ

2016’DA ÖNE ÇIKAN BESLENME TRENDLERİ

2016’DA ÖNE ÇIKAN BESLENME TRENDLERİ
Yeni bir yıla girmek; bir daha dünyaya gelsem şunu yapmazdım, şöyle yaşamazdım dediğiniz her şeyi değiştirmek için bir fırsat yeni bir başlangıç. Yeni yıl kararlarını hayata geçiremeyenler kaldı 10 ayınız ve hiçbir şey için geç değil! Kilo problemlerimi çözerdim, kendime daha iyi bakardım, her gün yürüyüş yapardım, her sabah kahvaltı ile başlardım, hayatının hiçbir anında yemek aklına gelmeyen insanlar gibi yaşamak isterdim diyorsanız yeni yıl kararlarınızdan birisi de yaşam boyu sağlıklı beslenmek olsun. Ancak gerçekleştirilmeyen her karar bir dilek balonu gibi uçup gidecek ve kendinize inancınızı da götürecek. Bu nedenle gerçekçi hedefler belirleyin. 1 ay içerisinde 2-4 kg verme hedefleri ile başlayın, şeker, tuz, katkılı yiyecekleri paketli gıdaları mutfağınızdan çıkarın. Metropol yaşantısına da uyum sağlayacak pratik beslenme önerilerini hayatınıza geçirerek bu yıl kendinize sağlıklı bir beden hediye etmiş olacaksınız. 
2016 yılı beslenme trendlerini sıklıkla duyacağınız, yeni yiyecekler ile tanışacağınız, farklı tarifler keşfedeceğiniz bir yıl olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda sıklıkla duyacağınız fonksiyonel besinleri sizler için toparladım;
 
2016 BAKLİYAT YILI OLACAK
BAKLİYAT, nohut, mercimek, bakla, bezelye ve börülce gibi adlarla bilinen yaş sebzelerin kurutularak meyvelerinden ayrılmış tohumlarına verilen genel isimdir. Hem karbonhidrat ,hem de yüksek protein içeriğiyle beslenmemizde yer alan kaliteli besin kaynaklarındandır.Ayrıca yüksek posa içeriği de bakliyatların besin değerini artıran faktörlerdendir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO),  2016 yılını  Türkiye’ nin başlattığı bir girişimle , başta Kanada , ABD , Avusturalya, Kenya gibi bir çok ülkenin desteğiyle " uluslararası bakliyat yılı " ilan etti. 
Sizde beslenmenizde haftada en az 2 kez kurubaklagillere yer açın. Kinoa, karabuğday, yeşil mercimek, nohut, fasulye, barbunyayı salatalarda ve çorbalarda tercih ederek günlük karbonhidrat ihtiyacığınızı karşılayabilir ayrıca bitkisel protein tüketiminizi artırarak metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz. 
CHİA TOHUMU
Uzun süre enerji sağladığı ve tokluk hissi verdiği için; güçlü bir tohum olarak birkaç yıldır sıklıkla tariflerde kullanılan chia tohumunun 100 gr’ı yaklaşık olarak  498 kalori ,  16 grama yakın protein ve  45 gram karbonhidrat içerir. Enerji ve protein içeriği oldukça yüksektir ve karbonhidratın %85 ‘i liflerden oluşmaktadır. Bu sayede kan şekeri dengesini sağlar, insülin direncine karşı korur. Yüksek antioksidan etkisi ise bu bitkiyi güçlü kılan bir diğer faktördür. Antioksidanlar hücre yaşlanmasını önler ve serbest radikallere karşı savaşır. Ayrıca omega -3 açısından yağ asitlerinden de oldukça zengindir. Günde 1-2 tatlı kaşığı ölçüde beslenmenizde yer verebilirsiniz.  
GOJİ BERRY 
Diğer bir ismi ile kurt üzümü olan gojiberry ve yaban mersini gibi orman meyvelerini; son yıllarda daha fazla duymaya başladık. Peki bu meyveler nedir ve ne işe yarar? Orman meyvelerinin içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı antioksidan aktivitesi çok yüksek. Yaban mersini ise; bilişsel fonksiyonları koruyan bileşenler içerir. Berileri yoğurdunuza ekleyerek, salatalarda kullanarak ya da bir ara öğün seçeneği olarak beslenmenize mutlaka ekleyin. 100 gramı yaklaşık 380 kalori içerir. İçeriğinin %70 ‘ i karbonhidrat , %12 ‘ si protein , %8 ‘i yağ , % 10’u ise diyet liflerinden oluşmaktadır.  İçeriğindeki Germanium  kanser önleyici bir bileşendir.  Düzenli olarak tüketildiğinde başta karaciğer kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu görülmüştür. Antiaging etkisi nedeniyle de dünyada yaşlanma karşıtı olarak ilan edilmiştir. 
ÇİM SUYU
Yüksek ve kaliteli besin ögesi içeriğiyle bir çok hastalık için koruyucu olduğu son yıllarda öne çıktır.   Buğday çimi suyu,  laetril adında güçlü  kanser önleyici madde içeriyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda buğday çimi suyunun , yüksek  antioksidan aktivitesine  sahip olduğu ve  lösemi hücrelerinin çoğalmasını  önlediği  tespit edilmiştir. Ayrıca 100’ e yakın vitamin , mineral ve besin ögesi içeriği ile günlük beslenmenizde vitamin/mineral gereksinmenizi fazlası ile karşılar. Karaciğeri temizleme gibi bir özelliğe de sahiptir. Diğer önemli  bir özelliği de yeteri derece tüketildiğinde kandaki düşük demir seviyesini yükseltir, anemiyi önler . Anti-aging özelliğinden dolayı dünyada en trend beslenme önerisi olduğunu önümüzdeki yıllarda sıklıkla duyacağız. 
 
HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU / SÜTÜ
Sıcak bölgelerdeki özellikle tercih edilen Hindistan cevizi  suyu mineral ve sıvı kaybını dengeler. 100 ml’si 23 kalori içerir. Mucizevi etkileri olan bir doğal içecektir. İnsan sağlığına sağladığı faydalar oldukça fazladır. 100 ml ‘ inde 23 kalori içerir. İçerisinde  bulunan doğal şekerler tatlı isteğini bastırak , iştahı baskılar . Ayrıca kan şekerini düzenlemesi  yönüyle de kilo vermeye yardımcı bir içecektir. Kolestolü düşürür, HDL (iyi huylu kolestrolün ) artmasını sağlar. Bu özelliğiyle kalp ve damar sağlığını güçlendirir. Ancak tansiyon düşüklüğü olan kişilere önerilmez. Daha çok vejeteryan beslenenlerin , çiğ beslenmeyi tercih edenler ve inek sütüne toleransı olanların tercih ettiği bir ürün olarakta Hindistan cevizi sütü karşımıza çıkıyor. Genellikle hindistan cevizi suyuyla karıştırılır ama ikisi çok farklı şeylerdir. Hindistan cevizi suyu taze hindistan cevizinin ortasından aldığımız sıvı iken, Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizinin etli kısmının  suyla karıştırılıp süzülmesinden elde edilir.  Kilo vermeye yardımcıdır, özellikle karın bölgesindeki yağları yakmakta oldukça etkilidir.
AMARANT 
Hem süs bitkisi olarak yetiştirilmekte ,  hemde tahıl olarak tüketilmektedir. Yeşil yaprakları sebze olarak kullanılan bu bitkinin tohum kısmı ise tahıl olarak kullanılır.  Fındıksı bir aroması vardır, glütene duyarlılığı olanlar için önerilir. Protein, kalsiyum, demir ve lif bakımından zengin olduğu için kinoaya alternatif bir tahıl olarak bu yıllarda sıklıkla karşımıza çıkacaktır. 
 
BUĞDAY RUŞEYMİ 
Buğday ruşeymi, embriyo dediğimiz buğday çekirdeğidir. 1 ton buğdaydan sadece 1 kilogram elde edilmesinden dolayı oldukça değerli olan bir besindir. Ruşeym dediğimiz bu yapı mineral ve vitamin deposudur. Özellikle antioksidan özelliği olduğu bilinen E vitamini ve sinir sistemi sağlığı için elzem olan B grubu vitaminlerinin kaynağıdır. Esansiyel yağ asitleri ve proteinden zengin bir üründür. 100 gramında 15 gram posa içeriği ile kabızlık sorunu olan kişiler günde 2 yemek kaşığı süt ve yoğurtlarına ekleyerek tüketebilirler.
BEYAZ ÇAY  
Çok genç çay yapraklarından çayın daha az oksitlenmesi ile elde edilir. Ülkemizde bu yıl bolca göreceğimiz beyaz çay; yeşil çay ve siyah çaya göre antioksidan aktivitesi daha yüksek. Özellikle yemeklerden 1 saat sonra tüketilmesi yağ yakımını hızlandırıyor.  Yeşil ve beyaz çay içenler ile yapılan çalışmalarda metabolizmayı % 4 hızlandırdığı saptanmıştır. Günde toplam 5 fincan beyaz ve yeşil çay tüketebilirsiniz. Ancak kafein içerdiği unutulmamalı ve kafein duyarlılığı olan kişilerin günlük çay, kahve, kola tüketim miktarlarına dikkat etmelidirler.