Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
2018 YILI BESIN TRENDLERI

2018 YILI BESIN TRENDLERI

2018 YILINDA BEKLENEN BESLENME TRENDLERİ
 
 2018 Yılının Top 20 Beslenme Trendleri
1-Pembe Düşün: Pembe renkli yiyecekler sosyal medyada daha fazla ilgi gördüğü için genç popülasyonun ilgisi bu yiyecekler üzerine yoğunlaşmış durumda.   "Millenial Pink” kavramı ilk olarak 2012 yılında ortaya atıldı ve 2016 yılında kült statüsünü kazanmış oldu. Bu grupta yer alan ananas, karpuz, pembe&beyaz kekler, kirazlı limonata karışımı gibi yiyecekler  önümüzdeki yılın trendleri arasında görmeyi planlıyoruz.
2-"Hot Pot” İle Dünyayı Dolaşmak: Asya’ya özgü bir sıcak çorba olan Hot Pot için baharatlı et suyunu kaynatın içerisine et, sebze ve deniz ürünlerini ekleyin farklı kaplarda servis ederek önümüzdeki yıl adını sıkça duyacağınız bu yeni lezzetin tadını çıkarın.
3-Sağlık İçin Daha Çok Sıvı Tüketmek Önem Kazanıyor: Kahvaltılarınızda sıvı bulundurun, ara öğünlerinizde hafif çorbalar deneyin ve gün sonunda salatalık, karahindiba, zencefil, zerdeçal ve toz biber gibi enerji veren bileşenleri içeren aromalı sular yudumlayarak enerjik kalmayı sağlayın. Çünkü 2018’de sıkça bu sularla karşılaşacaksınız.
4-Japon "Izakaya” Yemekleri:  Japonların sunduğu tek lezzet suşi değil. "Izakaya” Japon yiyecek barlarında sunulan İspanyol mezelerine benzeyen günlük tadım tabaklarıdır. Çeşitli soslar ve yosunlarla birlikte sunulan bu lezzetli tabakları önümüzdeki yıl içinde mutlaka denemelisiniz.
5-Bir Parça Doğu Afrika: Doğu Afrika mutfağı adeta bir baharat hazinesidir. Tanzanya ve Etiyopya; sosları, barbekü ve baharatlarıyla dünyaya imzasını atıyor. Etiyopya’nın en popüler baharat karışımı kakule, kişniş,  zencefil, tarçın ve kırmızıbiber gibi baharatları bir arada içeriyor. 2018’in trend baharatları arasında yer almayı bekliyor.
6-İyi Uykular: Günümüzde uykunuzu daha kaliteli hale getirmek için yeni lezzet arayışlarına çıkılmaya başlandı. Önümüzdeki yıl da bu konuda çalışmalar devam edecek. Yapılan anketlerde katılımcıların %58’i uyku kalitesinin düşük olduğundan yakınmaktadır. Bunun önüne geçmek için 2018 yılında da yeni lezzetler aranmaya devam edilecek. Bu grup besinler arasında; vişne, papatya, bal lavantası, sıcak süt gibi yiyecekler yer alıyor.
7-. Sokak Lezzetlerinde "Dünya mutfağı” Etkisi: En son trendlerden biri dünya mutfaklarının lezzetlerini birleştirerek hazırlanan yiyeceklerin sokaktaki standlarda, arabalarda satılmaya başlanması. İçine çin, japon, Meksika lezzetleri doldurulmuş kreplar, çörek, sandviç vb. elde taşınır tariflerde, farklı mutfaklara ait tatların bir arada bulunduğunu göreceksiniz. Bu akım önümüzdeki yıl da epey ilgi görecek.
8-Bilinmedik Lezzetler: Tüketiciler artık eğlenceli lezzetleri tatmayı denemek istiyor.  Genç tüketicilerin eğlence ve yeni lezzet deneme istekleri piyasayı ve uygulamaları yenilikçiliğe yönlendiriyor. Bu grupta yer alan bazı lezzetler şöyle: Derin Yağda Kızartılmış Kurabiye Hamuru, Acı Biberli Ahududu, Viski ve Turşu. Bu seçenekleri önümüzdeki yıl restoran menülerinde daha sık görmeye başlayacağız.
9-Sağılmış Süt Out: Bitkisel süt kaynaklarına dayalı alternatiflerden oluşan bir koleksiyon oluşturulmaya başlanıyor. Innova Market Insights’a göre 2018 yılında bitkisel süt üretimine dayalı küresel pazarın 16.3 milyar dolaya ulaşacağı ön görülüyor. Buna ek olarak, 2011’den 2015’e kadar bitkisel süt üretimi yapan firmaların ürün lansmanları %63’e yükselmiştir. Tuzlu Karamelli Kaju Sütü, Tatlı Patates, akçaağaç ve tarçın eklenerek hazırlanan badem sütü, Zerdeçal eklenerek Hindistan cevizi sütü ile birlikte hazırlanan altın süt beklenen trend sütler arasında yer alıyor.
 
10- Yiyecekleri Nesneleştirme: Instagram yiyeceğin içeriğinden çok görünümüne önem vermektedir.  Bu noktada yiyeceklerin bir şekilde nesneleştirilmesi söz konusudur. Önümüzdeki yıl Amerikan Mutfak Enstitüsü de "Insta-ready” konseptiyle yemek fotoğraflarının nasıl çekileceği üzerine dersler düzenleyeceğini açıkladı.
11.Akıllı Seçimler: Artık tüketiciler besin seçimi konusunda çok daha bilinçli ve tercihlerini her zamankinden daha dikkatli yapıyorlar. Satın aldıkları ürünlerin ne içerdiği ve nasıl üretildiği konusunda çok daha meraklılar.
 
12.Hafifliğin Tadı Çıkarılmaya Devam Edecek: Tüketiciler daha sağlıklı yeme ve içme için yeni yollar aramaya devam ediyor; alkol ve şeker içeriği düşük sağlıklı hafif küçük porsiyonlu yiyeceklere talepleri artıyor.
13.Fermente Ürün Sektörü: Tüketiciler doğallık ve minimum işlem görmüş ürünler için endişe duysalar da gıda sanayisinde turşu vb. fermente yiyecek ve soğuk demleme çay-kahve gibi içecekler hızla popülerlik kazanmaktadır. Böylece geleneksel besinler yeniden canlanıyor.
14.Minimum Atık Hedefi: 2018 ambalaj ve yiyecek atıklarının en aza indirilmesi hedeflenen bir yıl olacak. Bilinçli tüketicilerin de buna dikkat edeceklerinin farkında olan markalar bu konuda çevre dostu, yenilenebilir üretim, ambalajlama gibi gelişmeleri yakından takip ediyorlar.
15. Çay: Kahve, milenyum çağı ve Z kuşağı popülasyonunda oldukça ilgi gören bir içecek. Çay ise bu kuşak arasında kendini yeniden icat ediyor. Önümüzdeki yıl kahve ve çay, sıcak içecekler, ice tea ve diğer kahve alt kategorilerinin dışında çok çeşitli ürünlerde farklı lezzetler halinde karşımıza çıkmaya devam edecek.
16.Yiyeceklerinizin Rengini Sayın: "Instagrammable” şeklinde tanımlanan bu yiyecekler insanların yaşamında gittikçe hayati önem taşımaya başlıyor. Günümüzde canlı renkteki yiyecekler yükselişe geçti. Sosyal medya üzerinde oldukça etkili olduğu görülürken, bu akım doğal renkli ve sağlıklı besinleri tekrar sunmaya fırsat veriyor. Önümüzdeki yıl sosyal medyada sıkça renkli yiyeceklere rastlayacağız.
17.Kollajen: Bağırsak mikro florasından cilt sağlığına vücutta pek çok yararı olan ve 2017 yılında başlayan bir akımla yükselişe geçen kollajen önümüzdeki yıl da beslenmemizde pek çok yiyecekte sık sık karşımıza çıkacak. Kollajenin temel kaynağı kemik suyudur. Bizim de bu yıl danışanlarımıza sık sık önerdiğimiz kemik suyunun, daha etkili olabilmesi için bir de "Kemik Suyu Diyeti” bulunuyor. Pek çok yiyeceğe jelatin olarak eklenen kollajen iyi bir protein kaynağıdır.
18.Atıştırmalıklardan Mini Yemeklere: Yoğun iş temposu, yemek saati kısıtlamaları ve bunların gün geçtikçe daha az yaygın olmaya başlaması tüketicileri çabuk ve kullanışlı seçenekler bulmaya yönlendirdi. Atıştırmalık alanında görülen bir diğer şey ise sebze ve meyvelerin bir arada bulunduğu atıştırmalıkların tercih edilmesi. Bu akım önümüzdeki yıl da yükselişte görünüyor.
19.Okyanus Bahçesi: Gıda takviyesi sektöründe uzun zamandır yaygın olan spirulina gibi çok çeşitli deniz yosunları artık doğal bir renk kaynağı olarak daha geniş bir yelpazede yeni yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanılmaya başlanacak. Bu tatlar benzersiz lezzetler sunarken, özellikle 5. tat olarak bilinen umami tadı yükselişe geçiyor.
 
20. Pester Power: "Pester Power” çocukların medyada gördüğü ürünleri ailelerine baskı yoluyla aldırma gücü anlamına gelir.  Bu kavram çocuklarda 10-15 yıl öncesine kadar daha sağlıksız bir beslenme yönünde iken artık çocuklar akşam yemeği menülerini aileleriyle birlikte; üstelik kendileri seçerek yemeyi tercih ediyorlar. 2017 yılında artışa geçen bu sağlıklı beslenme yöneliminin önümüzdeki yılda da bir akım haline gelmesi beklenmektedir.
2018 Yılı İçin Gıda İşlemede Kullanılacak Besin İçerikleri
Geleneksel malzemelerle yapılabilecek yeni lezzetler için listelenen içerikler:
Kolin: Karaciğer koruyucu olarak bilinen kolin (B4 vitamini) besinler ile yeteri kadar alınamıyor. Bu nedenle önümüzdeki yılda gıdaları kolin ile zenginleştirme çalışmaları artıyor.
 
"Acerola”: Barbados kirazı olarak bilinen bu besin 2018 yılında daha da öne çıkacak gibi görünüyor.
Kahve Meyvesi: Kahve çekirdeğini çevreleyen kabuk kısmı antioksidan bakımından oldukça zengindir. Her 6 milyon ton kahve tüketildiğinde bu kısım atılarak 24 milyon ton atık üretiliyor. Önümüzdeki yıl atık oranını azaltmak ve besin değerinden faydalanmak için kahve meyvesini ürünlerimizde sıkça göreceğiz.
 
Ata Yadigarı Tohumlardan "Kernza”: Bu buğday çimi tohumu önümüzdeki yıl dünyadaki ticari ürünlerde sıkça karşımıza çıkmaya devam edecek.  
Toz Zerdeçal: Temel bileşeni yağda çözünür kürkümin olan toz zerdeçal iltihaplanmayı azaltan etki gösterir. Laboratuvar sonuçlarına göre kürkiminin belirli türdeki tümörlerin büyümesini engellediği görülmüştür. Son yılların trendi bu baharat önümüzdeki yıl da trend listesinde yerini koruyacağa benziyor.
Pancar Kökü: Pancar kökünün kan basıncını düşürmede etkili olduğu, kardiyovasküler hastalıklarla savaşmada rol oynadığı ve demansı önlediği düşünüldüğünde önümüzdeki yıl tariflerde bolca göreceğimiz gerçeği ortaya çıkıyor.
Arjiinin: Bu "elzem amino asit”in prematüre bebekler ve sistemik hastalığı olan belirli kişilerde dışarıdan alınması zorunludur. Kollajen, kırmızı et ve karideste bulunan arjinin vücutta kan damarlarını rahatlatan nitrik oksit üretimine yardımcı olur. Gıda üreticileri ürünlerde daha sık kullanmayı hedefliyor.
Muz unu: Son yıllarda kullanılmaya başlayan muz unu giderek bir beslenme trendine dönüşüyor. Olgunlaşmamış yeşil muzdan elde edilir, tadı normal undan farklı değildir, yüksek miktarlarda dirençli nişasta içerir. Düşük glisemik indekse sahip muz unu aynı zamanda gluten içermez, buğday ununa göre daha düşük kalorilidir, potasyum ve magnezyum gibi minerallerden zengindir. Tokluk sağlayarak kilo yönetimine de yardımcı olan muz unu pek çok yararlı özelliğe sahip olduğundan önümüzdeki yıl gıda sanayisi ürünlerinde karşımıza daha sık çıkacağa benziyor.
Acı önleyiciler: Bazı bitkisel proteinler acı tat verebilir. Şitaki mantarlarının kökleri kullanılarak fermantasyon yoluyla hazırlanan bu acı önleyiciler aynı zamanda yiyeceklere herhangi bir tat vermeyerek oldukça kullanışlıdırlar.
2018 Yılı Dünya Gıda Raporu’na Göre Yükselen Trendleri
1-Kahve + Baharat : Tarçın, baharat kabuğu ve karanfil aromaları ile lezzetlendirilmiş, chai stili kahveler düşünün.
2- Kahvaltılarınızda Umami: Gıda dünyasının yeni keşfettiği ancak kökeni neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayanan umami artık acı, ekşi, tatlı ve tuzlu tadın yanında beşinci bir tat olarak kabul görüyor. Tek başına tüketildiğinde belirgin bir tat hissedilemeyen umami içine eklendiği yiyeceğin tadını değiştirerek daha lezzetli hale gelmesini sağlıyor. Önümüzdeki yıl yükselişe geçecek olan "Jianbing” ise geleneksel bir Çin sokak yemeğidir. Umamiden zengin hiosin sosu ve biber sosu ile yapılan kahvaltılık bir kreptir. Yumurta, turşu, sebze ve çeşitli otlarla süslenerek servis edilmektedir.
3-Moringa: "Yaşam ağacı” yapraklarından elde edilen moringa bitkisi maçadan daha fazla protein, lif, kalsiyum ve vitamin içeriğine sahiptir, 2017’de olduğu gibi önümüzdeki yılda da trend besinler arasına yer alacağı düşünülmektedir.
4-Yavaş Mayalanan Hamur: Fermantasyon çılgınlığı önümüzdeki yıl da devam edecek. "Pinsa” antik Roma usulü bir pizzadır. Özelliğini hamurunun uzun süre fermantasyon işleminden geçirilmesinden alır.
5-Çayda Pişirilmiş Nohut: Çin, Hint, Tayland ve Loas lezzetlerinin karışımı olan Birmanya mutfağına özgü bir tariftir. 2018 yılında ön plana çıkacağı düşünülüyor.
 
2018 Yılı Yiyecek Eğilimleri
1.Çiçek Tadı: Yemek sanatçıları, fotoğrafçıları ve gurmeler yıllarca yenilebilir otları toplayıp sofralarımıza getirdiler ancak bu yıl başlayan, çiçeklerin yemeklerde kullanımı önümüzdeki yıl itibariyle yeni trendler arasına girmeye başlıyor. Süpermarket raflarında çiçekleri görürseniz şaşırmayın.
 
2.Fonksiyonel (Tıbbi) Mantar: Reishi, maitake, koriolus gibi fonksiyonel mantarlar bu güne kadar sağlığı destekleyici gıda takviyeleri olarak karşımıza çıksa da aynı yosunlar gibi artık mutfağımızda yer almaya başlayacak.
3.Orta Doğu’dan Gelen Şölen: 2018 yılı bu lezzetli gelenekleri ana akım haline getirecek gibi görünüyor. Orta Doğu Kültürü’nün klasik içerikleri ve farklı lezzetleri; İran, İsrail, Fas, Suriye ve Lübnan esintilerine sahip.
4.Yüksek Teknolojili Bitkisel Ürünler: Bitkiye dayalı diyetler ve yemekler gıda dünyasında yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Üstelik şimdi bir de teknolojinin imkanlarından faydalanıyor olması bu yiyeceklerin talebini artırıyor. Bu akım teknolojiyi kullanarak tarifleri geliştirerek, bitkisel besin öğeleri ve proteinlerinin doğru kombinasyonuyla az pişmiş et görünümünde ve dokusunda vegan burger yaparak veya domateslerden yapılmış suşilere "not-tuna” "tonbalığı içermez” ibareleri koyarak tüketicilere kafa karıştırıcı alternatifler ortaya çıkarmaktadır.
5.Patlamış Atıştırmalıklar: Gelişen teknolojiyle artık her şeyi kinoa veya pirinç patlağı gibi patlatılmış, kurutulmuş ve gevrek bir halde tüketebiliyoruz.
6.Kişiler Bireysel Çözümlerini Kendileri Buluyor: Çok daha fazla tüketici modern yaşamı telaşlı ve stresli bulduğundan; esnek ve dengeli diyetler kişisel bakım rutininin bütünleyici unsurları haline geliyor. Tüketiciler sağlıklı pratik tarifler geliştirmeye daha çok özen gösteriyor. Online yiyecek alışverişinin yaygınlaşmasıyla birlikte kişilerin sağlıklı tarifleri hazırlamak için malzemelere ulaşmasını kolaylaştıran yeni bir dönem başlamaktadır.
2018 Yılında Trend Olması Beklenen Yiyecek ve Uygulamalar
1- Süper besin: Moringa; Yeni bir süper yeşil besin var. Latin Amerika ve Afrika’nın bir bölümü Haiti’de yetiştirilen Moringa bitkisi oleifera ağacının yapraklarıdır. İçerdiği besin öğeleriyle önümüzdeki yıl trend besinler arasına girmesi düşünülüyor.
2- Moda: Rejeneratif tarım: Bitkileri ekip biçen, tahrip olmuş toprağı yeniden canlandırmak için kullanılan yeni tarım yöntemleri trendler arasında.
3-Anlaşılabilir Etiketler: Artık tüketiciler etiketlere çok daha fazla önem veriyor ve iyice inceliyorlar. Etiketler tüketicilerin anlayabileceği ve telaffuz edebileceği besin öğeleri ile listelenmiş olmalıdır. Önümüzdeki yıl da bilinçli tüketiciler göz önünde bulundurularak gıda üreticileri etiket düzenlemelerinde açık ve anlaşılabilir olmaya özen gösterecekler.
4-Sağlıklı İçecek: Bitki suları: Tüketiciler önümüzdeki yıl da şekerli spor içecekleri ve aromalı sular yerine; aloe vera, enginar, kaktüs suyu gibi besleyici ve doğal bitkisel suları tercih etmeye devam edecekler.
5- Et Alternatifi: Jack Meyvesi; Etli dokusu ve birlikte pişirildiğinde diğer lezzetleri emerek bünyesine katma özelliğiyle ileride tüketiminin yaygınlaşacağı düşünülmektedir.
6-Doğal gıda boyası, Spirulina;  Bu mavi-yeşil yosunlar karşımıza daha çok gıda takviyesi olarak çıkmaktadır. Artık mavi-yeşil doğal bir gıda boyası olarak da  raflarda yerini almaya başlayacak gbi görünüyor