Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
MACA TOZU NEDIR?

MACA TOZU NEDIR?

MACA TOZU
"Lepidium meyenii” ve "Peru ginsengi” şeklinde isimlendirilen maca tozu dünyanın sert iklimlerinde yetişen bitkilerden biridir. Peru ve Bolivya’daki And dağlarında yaygın olarak bulunur. Kök sebze grubunda yer alan maca kökünün kadınlar ve erkekler üzerinde farklı olmak üzere pek çok sağlık yararı bulunmaktadır.  
 
Besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Maca kökü, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lif ve protein sağlar. Ayrıca B1, B12 gibi vitaminler ve yararlı yağ asitlerini de içermektedir. Tüm bu besin ögeleri sinir sisteminin ideal bir şekilde çalışmasını sağlayarak sakinlik verir.
 
Beyin fonksiyonlarını iyileştirerek Alzheimer riskini azaltır. Maca köklerinde bulunan demir oksijen taşınmasında görev alarak hücrelerinizin taze ve enerjik tutulmasında etkili olur.  Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda maca kökü süper besinler arasında yer alır. 
 
Maca köklerinin toz haline getirilmesiyle elde edilen maca tozu kolay adaptasyon sağlama ile ilişkilendirilir. Stres, anksiyete, travma gibi sinirsel durumların tedavisinde kullanıldığında olumlu etkileri görülmektedir. 
 
Hormon dengelerinin düzenlenmesinde özellikle görev alan maca tozu erkeklerde cinsiyet hormonlarının normal değerlerde olmasında ve dayanıklılığı artırmada etkilidir. Yapılan çalışmalarda maca takviyeleri kullanımının erkeklerde sperm sayısını artırarak kısırlık probleminin iyileştirilmesinde etkili olduğu görülmüştür. 
 
Kadınlarda regli öncesi dönem olarak adlandırılan PMS döneminde görülen belirtilerin hafifletilmesinde etkilidir. Aynı şekilde regli döneminde hormon düzeylerinin normal değerlerde tutulmasını sağlayarak bu dönemin olumsuz etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Menopoz dönemindeki adet düzensizlikleri, ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları gibi belirtilerin azaltılmasında görev alır. 
 
Maca tozu dayanıklılığı ve enerji seviyelerini artırdığı için sporcularda kullanımı da olumlu etkiler sağlamaktadır. Yeni başlayanlardan profesyonel sporculara kadar sporun tüm alanlarında çalışan sporcular bu tozu herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde kullanabilirler. 
 
Peki ne kadar kullanmalıyız?
Yan etkisi nadiren görülen bu tozu besin takviyesi olarak düşünebilirsiniz. Toz hali kök halinden daha etkili bir formdadır, günlük tüketebileceğiniz doz 1500-3000 mg’dır.  Günde üç doza bölünmüş halde alımınız daha etkili olacaktır. İçeceklerinize 1/2 çay kaşığı olacak seşilde ekleyerek tüketebilirsiniz.