Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
CANDIDA DIYETI

CANDIDA DIYETI

Candida vücutta uygun düzeylerde bulunduğunda besinlerin sindirimi ve emilimini kolaylaştıran bir mantar türüdür. Ancak sayısı arttığında birtakım sağlık problemlerine yol açmaktadır. Çevremizdeki pek çok kişi gün içerisinde yorgunluk, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, irritabl bağırsak sendromu, kaşıntı ve baş ağrısı gibi belirtilerden yakınır. Bu belirtilerin farklı nedenleri olabileceği gibi çoğu zaman ortak bir sebepleri bulunuyor: "Candida albicans” 
 
CANDİDA NEDİR?
Candida albicans vücudumuzda doğal olarak bulunan fırsatçı bir mantar türüdür. Bağırsak mikroflorasında yararlı bakteriler ile birlikte bir denge halinde yaşarlar. Ancak yanlış antibiyotik kullanımı, basit şeker içeriği yüksek diyetlerle beslenme, stres gibi bazı unsurlar bu dengenin bozulmasına neden olarak vücuttaki candida sayısını artırmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği bu durumlarda candida  bulunduğu dokularda enfeksiyona neden olma ve vücüda hızla yayılma eğilimine girer. Bu durum devamında kilo probleminden depresyona pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. 
 
Candida’nın En Çok Görülen Belirtileri
•Yorgunluk
•Şekerli yiyecek yeme isteği 
•Kilo alma veya verilmesi güç dirençli kilolara neden olma
•Ağızda kötü koku
•Dilde beyaz renkli bir katman oluşması
•Konsantrasyon güçlüğü
•Hormon dengesizliği
•Eklem ağrısı
•Kronik sinüs ve alerji problemleri
•Sindirim problemleri (gaz ve şişkinlik)
•Zayıf bağışıklık sistemi
•İdrar yolları enfeksiyonu
•Depresyon ve anksiyete atakları
•Ciltte mantar enfeksiyonlarının artması
Peki doğru bir beslenme planı ile candida ile başa çıkmak mümkün müdür ? Cevabımız tabii ki evet! "Candida Diyeti " ile bu mantarların kontrolsüzce çoğalmasının önüne geçebilir ve vücudunuzu arındırarak temizleyebilirsiniz.
 
CANDİDA DİYETİ NEDİR ?
Candida tedavi planındaki temel unsur düşük şeker içeriğine sahip bir beslenme programı uygulamaktır. Çünkü candida maya hücreleri hücre duvarlarını oluşturmak, kolonilerini genişletmek ve daha tehlikeli olan mantar formuna geçmek için basit şekere ihtiyaç duyarlar. 
Yapılan araştırmalarda basit şekerin hücresel büyüme ve maya ile mantar formu arasındaki dönüşüm için "zorunlu” olduğu görülmüştür. Bu durum şeker içeriği azaltılmış bir diyetin nasıl etkili olduğunu net olarak açıklamaktadır.  
 
Candida Diyetinin Temel Unsurları
 
-Basit şeker içeriği azaltılmış bir diyet planı
-Probiyotik kaynağı besinlerin tüketimi veya takviyelerin kullanımı
- Sarımsak vb. antifungal (mantarlara karşı) besinlerin tüketimi veya takviyelerin kullanımı
 
Candida Diyeti Nasıl Uygulanır?
 Yalnızca şeker içeriği azaltılmış bir diyet planı uygulamanız yeterli olmayacaktır. Candida diyeti 3 aşamadan oluşan bir diyet programını kapsamaktadır. 
 
1.Aşama:Detoks
Birinci aşamada vücudunuzdaki mantar kolonilerini boşaltarak sindirim sisteminizin hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Burada 3-7 günlük bir detoks programı ile toksinlerden arınmanızı sağlıyor ve anti-candida diyetine geçmeden önceki ön hazırlığı tamamlamış oluyorsunuz. Bu aşama isteğe bağlı olarak yapılabilir. Uygulandığınızda yenilenmiş, hafiflemiş, sağlıklı ve bir sonraki aşama için kendinizi hazır hissedeceksiniz. 
 
2.Aşama:Anti-Candida Diyeti
Bu aşama diyetin önemli bir parçasını oluşturur. İhtiyacınız olan tüm besin ve besin öğelerini bu diyet ile sağlarken bir taraftan da şeker, nişasta içeriği yüksek sebzeler, şeker oranı yüksek meyveler, kafein gibi candida kolonilerinin gelişimine yardımcı olabilecek her türlü yiyeceği diyetten çıkarmanız gerekmektedir. Burada amaç candidayı aç bırakmayı sağlamaktır.  
 
Aynı zamanda Candida ile mücadelede yardımcı besinler bulunmaktadır. Bunlar antifungal veya probiyotik besinler grubuna girer. Anti-candida diyeti ile bu besinleri de diyetinize eklemeniz gerekir. Probiyotik yoğurt, kefir gibi besinler ve ev yapımı tuzsuz turşu, sirke gibi fermente yiyecekler, sarımsak soğan gibi antifungal sebzeler bu aşamada tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır. 
 
Diyetin uygulama süresi kişinin programa uyumuna, diyetteki probiyotik veya antifungal takviyelerinin etkinliğine, vücuttaki candida sayısı ve enfeksiyon şiddetine bağlı olarak bir iki haftadan birkaç aya kadar değişmektedir. Amaç bu sayıyı azaltmak ve görülen belirtileri ortadan kaldırmak olduğu için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.  
 
3.Aşama: Yasaklı Besinleri Diyetinize Yeniden Eklemek 
Anti-candida aşaması ile candidayı yendikten sonra doğrudan eski diyet planınıza dönmek iyi bir fikir değildir. Diyetinizin etkinliğinin daha iyi olması için eski beslenme düzeninize aşama aşama geçmenizde fayda var. 
 
Bir önceki aşamada diyetinizden çıkardığınız besinleri kademeli olarak diyetinize eklemelisiniz. Örneğin meyvelerden yeşil elma veya çilek gibi şeker içeriği düşük seçeneklerle başlamanız iyi olacaktır. Bu şekilde yaptığınız eklemeler belirtilerin yeniden alevlenmesine neden olmuyorsa kademeli olarak diyetinizi açabilirsiniz. 
 
Candida Diyeti Uygularken Tüketilebilecek Serbest Yiyecekler:
Diyetiniz genel olarak nişasta içeriği düşük sebzeler, bazı probiyotik besinler, yumurta veya beyaz et gibi proteinler ve glütensiz tahıllardan oluşmalıdır.  
 Nişasta içeriği düşük sebzeler: Enginar,kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak, domates, salatalık, patlıcan, kabak, kereviz, lahana, soğan, sarımsak 
Şeker içeriği düşük meyveler: Avokado, limon gibi meyveler 
Tahıl grubu: Karabuğday, yulaf, kinoa, teff, amarant gibi glüten içermeyen tahıllar
Protein kaynakları: Yumurta, tavuk eti, hindi, hamsi, ringa balığı, somon, sardalye, 
Süt ürünleri: Yoğurt ve kefir
Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, keten yağı, badem, ceviz ve fındık yağları 
Yağlı tohumlar: Ceviz, badem, fındık, keten tohumu, ayçiçek çekirdeği
Baharat ve Lezzet Vericiler: Fesleğen, karabiber, tarçın, karanfil, dereotu, sarımsak, zencefil, kekik, kırmızı biber, biberiye, tuz, elma sirkesi
Şeker kaynağı: Şeker yerine stevia gibi bitkisel tatlandırıcıları kullanabilirsiniz  
 
Candida Diyeti Uygularken Uzak Durulması Gereken Yasaklı Yiyecekler:
 Yüksek şeker içeriğine sahip meyveler: Avokado ve limon dışındaki tüm meyveler
Tahıl grubu: Çavdar, arpa, pirinç, beyaz un, buğday gibi gluten içeren tüm tahıllar
Süt ürünleri: Süt, krema, peynir, peynir altı suyu
Et grubu: İşlenmiş et ve ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, kılıç balığı, Ton balığı
Yağ grubu: Kanola yağı, ayçiçek yağı, maragarin, soya yağı
Şekerli yiyecekler ve tatlandırıcılar: Bal, pekmez, şeker, aspartam, mısır şurubu, maple şurup
Soslar: Ketçap, mayanoz, barbekü sosu, soya sosu
İçecekler: Siyah çay, kahve, gazlı içecekler, enerji içecekleri, meyve suları, tüm alkollü içecekler 
 
Candida tedavisi yeme alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanızı gerektirir. Kaçınılması gereken yiyeceklerden bazıları doğrudan candidaya enerji sağlar. Diğerleri ise bağışıklığınızı da düşürerek vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadelesini yavaşlatır. 
 
Candida İle Mücadelede En İyi Top 10 Yiyecek 
•Zeytin yağı
•Hindistan cevizi yağı
•Sarımsak
•Soğan
•Şalgam
•Limon 
•Kabak çekirdeği
•Zencefil
•Cayenne 
•Deniz yosunu
 
ÖRNEK CANDİDA DİYET LİSTESİ
 
Kahvaltı:        
2 haşlama yumurta veya dereotlu omlet
Domates, salatalık, maydanoz, dereotu vb. yeşillik
3-5 adet yeşil veya siyah zeytin  veya çeyrek avokado
1 fincan bitki çayı
 
Ara:
Yeşil çay + 2 tam ceviz 
 
Öğle:            
4 köfte kadar ızgara et/balık  + yanında buharda veya haşlama sebze (Brokoli, brüksel lahanası, kabak, ıspanak vb. üzerine bolca limon sıkınız)
1 çay bardağı kefir (1 tk çörek otu ilaveli) veya 200 ml ayran
 
Ara:             
1 küçük kase probiyotik yoğurt veya 1 çay bardağı kefir + 1 tk chia veya keten tohumu 
 
Akşam:          
Sebze yemeği (1 kg sebze için 1 yk zeytinyağı kullanın. Sebzelerinizi listede bulunan nişasta içeriği düşük olanlarda tercih ediniz) 
3 yemek kaşığı haşlanmış kinoa veya karabuğday ilaveli bol yeşillikli salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı hindistancevizi yağı veya çeyrek avokado ekleyin)
1 küçük kase yoğurt veya dereotlu cacık 
 
Ara:
1 fincan rezene çayı + 10 çiğ badem veya fındık