Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
HAYATINIZDAN SEKERI CIKARMANIZ ICIN 11 NEDEN

HAYATINIZDAN SEKERI CIKARMANIZ ICIN 11 NEDEN

  Bizler sadece kek, kurabiye, şeker , çikolata , bisküvi ve gazlı içecekler gibi bilinen sağlıksız olarak adlandırılan, abur cuburlardan vücudumuza şeker aldığımızı düşünüyoruz , ama aynı zamanda sağlıklı gibi görünen paketlenmiş ürünlerden de şeker alıyoruz . Şeker derken tüm meyve, sebzeler ve sütte olan doğal şekerden bahsetmiyoruz , asıl dikkat edilmesi gereken işlenmiş gıdalarda bulunan basit şekerdir !

   Basit karbonhidrat içeren yiyecekler ne yazık ki gıda endüstrisinde büyük yer tutuyor.Bu tür besinler; tüketirken size keyif veriyor olabilir ama aynı zamanda şekere olan bağımlılığınızı da artırıyor. Araştırmalara göre; şekere olan bağımlılığınızdan kurtulmaya çalıştığınızda;  anksiyete, huzursuzluk ve hatta depresyon gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük basit şeker alımı 25 gram (100 kcal) ‘dan daha fazla olmamalı.

 

 Peki neden şekeri hayatımızdan çıkarmalıyız ?

İşte hayatınızdan şekeri çıkarmanız için 11 neden;  

1 )YAĞ YAKIMI İÇİN

 

Yoğun karbonhidrat tüketiminizi azalttığınızda doğal olarak , günlük aldığınız kalori miktarı da azalıyor.Bu durumda vücut karbonhidratlardan gelen fazla enerjiyi harcamak yerine vücutta depolanan yağları yakmayı tercih ediyor.

 

 

2)DAHA AZ AÇLIK HİSSİ İÇİN

 

Tükettiğiniz şeyler sadece kalori içermez , aynı zamanda protein , lif ve sağlıklı yağları da içerir. Ama sadece boş enerji kaynağı olan basit karbonhidrat içeren besinler tüketildiğinde ne yazık ki bu besin ögeleri eksik kalır Kan şekeri regülasyonunuz bozulur, yetersiz posa ve protein tüketimine bağlı tokluk hissi gecikir ve kontrolü sağlayamazsanız sonunda kendinizi abur cubur çekmecesinin önünde bulabilirsiniz.

 

 

3)DÜMDÜZ BİR KARIN İÇİN ŞEKERDEN VAZGEÇİN 

 

Basit karbonhidrat alımı yerine lifli gıdaları tüketerek; dümdüz bir karın hayaliniz için ilk adımı atmış olursunuz. Günlük 25-38 gram posa alımı önerisinde bulunulmasına rağmen ,yapılan çalışmalarda bireylerin bunun sadece 15 gramını tükettikleri görülüyor. Bunun sonucunda da bağırsaktaki yararlı bakteriler yerine şekerle beslenen zararlı bakteriler artıyor. Ne yazık ki bu küçük yaramazlarda karnınızın nomalden daha büyük gözükmesine neden oluyor. Lifli gıdaların alınmasıyla bağırsakta artan sağlıklı bakteriler aynı zamanda sağlığınızın korunmasında, kilo vermenizde ve daha güçlü bağışıklık sistemi için de oldukça önemli.

 

 

 

4)DİYABET RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

 

Basit karbonhidratlar dediğimiz şey aslında basit şekerdir ve fazla tüketimi uzun vadede kroni sağlık problemlerine yol açabilir. Basit karbonhidratlar çabuk sindirilir ve kan şekerini çabuk yükseltir.Buda vücudun daha fazla insülin salgılamasına ve insülin direnci gelişmesine neden olur.Ve eğer bu durum devam ederse, genetik yatkınlığınız var ise; tip 2 diyabete dönüşebilir.

Vücudunuzun insülin salınımına neden olan , kan şekerinin aniden yükselmesidir ve önlemek için sindirimi daha yavaş olan,  lif bakımından zengin kompleks karbonhidratlar tüketmek gerekir. Eğer kan şekerimiz normal seviyede seyrederse , daha az insülin salınır ve hücrelerin insülinle buluşması daha kolay olur ve vücut daha fazla enerji harcar. Kısacası basit karbonhidrat içerikli ürünleri tüketmemek kan şekerin regülasyonunun sağlanmasına yardımcı olur ve diyabet gelişme riskini azaltır.

 

 

5) KASLARINIZ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

 

Basit karbonhidrattan zengin yiyecekleri tüketerek, sağlıklı bir cilt , saç ve tırnaklar , kemikler ve kaslar için gerekli olan proteini sağlayamıyoruz. Protein ve vitamin/mineral açısından zengin yiyecekleri tercih ederek; kaslarımızı koruyabilir, metabolizmamızı hızlandırır ve vücuttaki ödemi de uzaklaştırmış oluruz. 

 

 

 

6 )DAHA ENERJİK HİSSETMEK İÇİN

 

Tüm karbonhidratları " kötü” olarak nitelendiremeyiz. Vücudun yeterli beyin ve kas fonksiyonlarını devam ettirmek için karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Basit karbonhidratlar yerine daha uzun süreli enerji veren sebze , meyve , esmer pirinç, tam buğday ekmeği , bulgur , karabuğday, kurubakalgiller gibi doğru karbonhidratları tercih etmelisiniz.

Vücutta sürekli bir enerji akışı vardır , ama bu enerjinin asıl kaynağı basit karbonhidratlar olmamalı. Özellikle öğleden sonraki saatlerde, enerjiniz düştüğünde, canınız tatlı istediğinde hızlı enerji sağlamak için besin içeriği yönünden kötü ve yetersiz basit karbonhidratlar yerine; protein ve karbonhidratları içeren dengeli bir ara öğün yapmak, akşama kadar daha dinç hissetmenizi sağlar; örneğin 1 bardak süt ile 1 küçük muz + 5-6 badem yiyebilirsiniz.

 

7)KALP HASTALIKLARINI ÖNLEMEK İÇİN 

Günümüzde kalp hastalıklarından ölüm riski 3 kat arttı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de basit şeker tüketiminin gün geçtikçe artması. Şeker tüketimi kan basıncı ve kalp hızını artırır, sempatik sinir sistemini aktive eder ve insülin seviyelerinde kronik artışa neden olur. Öte yandan fazla şeker tüketimi vücutt yağ sentezini ve kolesterolü de artırır. Bu da bir çok hastalığın yanı sıra kardiyovasküler hastalıklar yönünden de risk faktörüdür.

 

8)DAHA İYİ BİR CİLDE SAHİP OLMAK İÇİN

 

 

İnflamasyon bilindiği gibi aknenin başlıca nedenidir. Ve şeker de bu inflamasyonu tetikleyerek , ciltte sivilcelerin artmasına neden olur. Ayrıca şeker vücutta proteinler ile reaksiyona girerek ; kolajen ve elastin yapıyı daha az esnek ve dayanıksız hale getirerek yaşlanma sürecini hızlandırır.Şeker tüketimi azaltarak sivilcelerinizle savaşabilir , daha parlak ve gergin bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

 

 

 

9)DAHA FAZLA GÜLÜMSEMEK İÇİN

Şeker alımını kestiğinizde belli bir süre kendinizi agresif ve yorgun hissedebilirsiniz.. Hem psikolojik eksikliğini hissedebilir hem de fizyolojik olarak mutluluk hormonu (serotonin) düzeyi azalabilir. Ama bu besinleri hayatınızdan çıkardıkça kan şekeriniz düzene girecek ve yerine bitter çikolata, meyve, meyve püresi, süt gibi yiyecekler koyduğunuzda  kendinizi her zamankinden çok daha iyi hissedeceksiniz.

 

 

 

10)DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN

 

 Yüksek miktarda şeker tüketimi , sizi gün ortasında tembellik , uykusuzlukla karşı karşıya bırakabilir. Çünkü ilave şeker tüketimi kortizol hormonunu serbest bırakarak , uyku düzenini olumsuz etkiler. Şeker tüketimini azaltarak daha kaliteli uyuyabilir ve gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

 

 

11) DAHA İYİ BİR HAFIZA İÇİN

 

Yüksek miktarda şeker tüketilen bir beslenme düzeninin, öğrenme ve hafızayı olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz ? Son yapılan bilimsel çalışmalara göre şeker tüketiminin artması beyin hücrelerinin arasındaki iletişime zarar veriyor. Şeker tüketimini azaltarak hafızanızı güçlendirip , günlük işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.