Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
SPOR ONCESI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

SPOR ONCESI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

SPOR ÖNCESİ BESLENME NASIL OLMALIDIR?
Spor yaparken kaslarınızı ve diğer vücut dokularınızı doğru bir şekilde beslemenizin tek yolu sağlıklı bir diyet listesiyle mümkün olmaktadır. Spor öncesi, sırası ve sonrasında tükettiğiniz besinlerin protein, karbonhidrat, yağ ve sıvı gibi besin öğesi içerikleri yaptığınız spor türü de göz önünde bulundurularak doğru bir şekilde planlanmalıdır. Ofis ve online diyet danışanlarımızın listelerinde de sıklıkla yer verdiğimiz spor öncesi yiyebileceğiniz besinleri bir araya getirdik.
Spordan Önce Niçin Bir Şeyler Yemelisiniz?
Spora başlamadan önce tıpkı bir egzersiz planı kurduğunuz gibi spor ile birlikte yürüteceğiniz beslenme planını da kafanızda oluşturmalısınız. Bu dönemde karbonhidrat ve protein kaynağı besinleri bir arada tüketmeniz yaptığınız egzersizden maksimum faydayı alabilmeniz açısından önem taşımaktadır. Karbonhidratlar spor sırasında harcadığınız enerjiyi sağlayarak kaslarınızdaki glikojen depolarının korunmasında rol oynar. Bu depoların korunması yapılan egzersiz sırasında kas yapısının güçlenmesinde etkilidir. Proteinler ise egzersiz sırasında dayanıklılığınızı artırmaya yardımcıdır.
 
İşte egzersiz sırasında maksimum verimi sağlamanıza yardımcı ara öğün seçenekleri :
 
1-Meyveli Yulaf
Eğer sporunuzu sabah saatlerinde yapıyorsanız bu ikili sizin için iyi bir kahvaltı seçeneği olacaktır. Yulaf yavaş sindirilebilir karbonhidratlardan zengindir ve spor süresince tok hissetmenize yardımcı olur. Yanına ekleyeceğiniz özellikle antioksidan özeliğe sahip meyveler (berry vb ) spor sırasında oluşan vücutta stres yaratabilecek moleküllere karşı savaş açar.
 
2-Muz
Yüksek kaliteli karbonhidrat kaynakları spor öncesinde çok iyi enerji kaynaklarıdır. Bir muz kapıp spora koşmanız sizin için faydalı olacaktır. Muz yalnızca karbonhidrat kaynağı değil aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum ise egzersiz sırasında kaslarınızda oluşabilecek kramplara karşı sizi korur.
 
3-Fıstık Ezmeli Elma Dilimi
Kolay hazırlanabilir bir ara öğün seçeneğidir.  Ancak egzersiz öncesi tüketebileceğiniz atıştırmalıklar egzersizin türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yoga gibi hafif egzersiz türleri egzersiz öncesinde çok fazla bir şeyler yemenizi gerektirmez. Yapılan egzersiz türüne göre fıstık ezmesine batırılmış elma dilimleri protein ve karbonhidratı birlikte sağlayan uygun bir ara öğün seçeneğidir. 
 
4-Antep Fıstığı ve Berryler (Antiinflamatuar Meyveler)
Protein ve karbonhidratın her ikisini de içeren Antep fıstığı&Berry spor öncesinde tüketebileceğiniz mükemmel bir ikilidir. Örneğin berry grubu meyvelerden yaban mersini egzersiz sırasında güç kaybına bağlı olarak ortaya çıkan kas hasarına karşı koruyucu antiinflamatuar etki gösterir.
 
5-Meyve Smoothieleri
Her meyve smoothiesi spor öncesi için uygun değildir. İlave şekerden uzak ve içerisinde bir miktar protein kaynağı içeren smoothieler olmalıdır.  Smoothieler yalnızca karbonhidrat alımını arttırmanın bir yolu değil aynı zamanda sıvı gereksinmesinin sağlanmasının da bir yoludur.  Örneğin nar kullanarak hazırlayacağınız bir smoothieye süzme peyniri ekleyerek karbonhidratın yanı sıra  protein kaynağı da sağlamış olursunuz.
 
6-Sütlü Kahve
Spor öncesinde 1 su bardağı süt ile yapılmış sütlü kahve hem egzersiz sırasında dayanıklılığınız için gerekli protein ihtiyacınızı karşılayacak hem de içeriğindeki kafein ile kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Çay kahve gibi içecekler vücuttan bir miktar su kaybına da neden olabileceğinden bu içeceklerin yanında 1 bardak su tüketerek yeterli hidrasyonu sağlamalısınız.