Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
TOP 10 ANTİOKSİDAN BESİNLER

TOP 10 ANTİOKSİDAN BESİNLER

Antioksidanlar ağızlara sakız oldu desek yeri..Şu aralar sakızı bile çıkan antioksidanlar son dönemde oldukça popüler. Sağlıklı, uzun bir yaşam sürdürmek, daha genç görünmek  isteyenlerin, sağlığa yaptığı olumlu katkıları nedeniyle antioksidanlara verdikleri önem giderek artıyor.
 
Antioksidanın ne olduğunu anlatmadan önce " Serbest Radikaller” in ne olduğunun bilinmesi gerekir.Serbest Radikaller ; vücuttaki hücreler saldırıp,tahribata uğratan bileşiklerdir.Sigara dumanında,kirli havada ve suda ,bozulmuş gıdalarda,yanmış yağlarda,bitki koruma ilaçlarında,radyasyonda bulunduğu gibi,vücuda alınan besinlerin kullanılması,yağların enerji olarak kullanılması sürecinde de açığa çıkarlar.
 
Serbest radikaller hücre zarına saldırıp yapısını ve fonksiyonlarını bozarlar ve damar sertliği, kalp damar sistemi hastalıkları , akciğer hastalıkları, katarakt gibi hastalıklara neden olurlar. Erken ve hızlı yaşlanma, ciltteki sarkmalar,eklemlerde bükülme zorluğu,eklem iltihapları, alerji, şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu,karaciğer sirozu gibi hastalıklarda da serbest radikallerin etkisi çok büyüktür.
Serbest radikallerin vücudumuza olan kötü etkilerinden tamamen kurtulmamız imkansızdır. Ancak antioksidan gıdalarla doğru beslenerek zararlarını en aza indirebiliriz.
 
Antioksidanlar 
Antioksidanlar serbest radikallere karşı , etkin koruma sağlayabilecek takviyelerdir.Vücut tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınabilen bu kimyasal maddeler,serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önlerler. 
Yapılan araştırmalar, yüksek dozda antioksidan alınmasıyla,kanser ve kalp krizine yakalanma riskinin düştüğünü göstermektedir. Katarakt, ve bulaşıcı hastalıklar konusunda da yararlı etkileri olduğu saptanmış. Ancak bu etki , oluşmuş hastalığın tedavisi aşamasında değil, hastalığın önlenmesini sağlayarak oluşuyor.
Özellikle ileri yaşlarda antioksidanlar çok daha önem kazanmaktadır.70-90 yaş arasında olupta sağlığı yerinde olan bireylerde kandaki,C ve E vitamini düzeylerinin sağlıksız bireylere göre çok daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir.Antioksidanlar ilerleyen yaşlarda vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmekte,cildi ve saçları da beslemektedir.
 
TOP 10 ANTİOKSİDAN BESİNLER
1.Beriler (Orman meyveleri):
Beriler olarak sınıflandırdığımız; ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi meyveler içerdikleri proantosiyanidinler sayesinde kalp hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korur. Ayrıca çilek ve böğürtlen ellajik asit içerir. Ellajik asit kanser ile savaşan doğal bitkisel bir ajandır. Yaban mersini ise; bilişsel fonksiyonları koruyan bileşenler içerir. Berileri yoğurdunuza ekleyerek, salatalarda kullanarak ya da bir ara öğün seçeneği olarak beslenmenize mutlaka ekleyin
2. Brokoli:
Brokoli ve diğer sülfür içeren sebzeler; lahana, karnabahar, Brüksel lahanası gibi kanser ve kalp hastalıklarına karşı içerdikleri antioksidanlar sayesinde koruyucudurlar.  Bu sebzeler de indol-3-karbinol denilen bir bileşen vardır. Bu bileşen sayesinde yüksek antioksidan aktivite gösterirler, östrojeni baskılayarak meme kanseri başta olmak üzere serviks kanseri ve yumurtalık kanserine karşı da korurlar. Ayrıca brokoli de yüksek miktarda beta karotende vardır. Beta karoten kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir A vitamini türevidir.  Tüm bu yararlı özelliklerini göz önüne aldığımızda sizde beslenmenizde brokoli ve diğer sülfürlü sebzelere yer açarak kansere savaş açabilirsiniz.
3. Domates
Likopen  beta karotenden 2 kat güçlü bir antioksidandır. En fazla domates ve greyfurtta bulunur. Yapılan son çalışmalara göre domates ya da domates suyunu günlük beslenmesinde her gün tüketen erkeklerin prostat kanseri görülme riski daha düşük bulunmuştur.  Prostat kanser dışında likopen; akciğer,  kolon ve meme kanserine karşı da koruyucudur. Bunun dışında domates likopen haricinde bir de glutatyon içerir, bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir.  Domatesi söğüş olarak ya da salatalarda, yada yemeklerinizde istediğiniz gibi kullanın.
4. Kırmızı üzüm
Üzüm resveratrol ve quarcetin içerir. Bu içerdiği bileşenler sayesinde serbest radikaller ile savaşır, damar yapısını korur, damar sertliği gelişme riskini azaltır. Resveratrolün, kansere karşı koruyucu olduğu , inflamasyonu azalttığı, gastrik ülser, osteoporoz ve inme riskini azalttığı bilinmektedir.  Mevsiminde tüketeceğiniz günlük 1 çay bardağı üzüm sayesinde pek çok hastalıktan korunmak mümkün.
5. Sarımsak
Antioksidan diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi sarımsakta kalp hastalıkları ve kansere karşı korur. Birde yaşlılık izlerini yok eder. Sarımsaktaki anahtar nokta içerdiği sülfürlü bileşenlerdir. Bu bileşenlerin verdiği tat ve kokudan öte bir de pek çok hastalık riskini azaltır.  Çorbalarınıza, yoğurdunuza, sarımsak ekleyerek hem yemeklerinizi lezzetlendirin hem de sağlıklı yaşama adım atın. Birde son yapılan çalışmalar; sarımsağın astım ve mantar enfeksiyonlarında da yararlı olduğunu göstermekte
6. Ispanak
Ispanak içerdiği lutein sayesinde göz sağlığınızı korur, katarakt gelişme riskini azaltır. Ayrıca lutein güneş ışınının retinaya verdiği zararı azaltır. Bu sayede serbest radikallerden korur.  Size önerim haşlanmış ıspanak ve karnabahar salatanıza biraz taze kırmızı biber eklemeniz. Bu sayede bir günlük almanız gereken antioksidanı bir öğünde sağlarsınız. 
7. Yeşil çay
İnme, kalp hastalıkları, kanser ve diğer pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Antioksidan aktivitesi yüksek olmasının yanı sıra, zayıflama diyetlerinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisini de unutmamak gerek.
8.Havuç
Beta karotenden bahsetmiştik. İşte diğer bir en iyi beta karoten kaynağıda havuç!  Yapılan bir çalışmada beta karoteinin kanser riskini % 30, artrit riskini % 70 azalttığı saptanmıştır.  Önemli bir ipucu daha! 10 dk kadar haşlanmış ya da pişirilen havuçtaki antioksidan aktivite daha yüksek!
9. Tam tahıllar
Tam tahıllar antioksidan etkisi yüksek bir vitamin içerirler: E vitamini.  Yapılan çalışmalar E vitaminin prostat kanserinden koruduğunu göstermektedir.  Diğer çalışmalarda da; E vitaminin; kısırlığın tedavisinde etkili olduğu, artrite iyi geldiği, alzeihmer gelişme riskini azalttığını ve immun sistemi güçlendirdiğini göstermektedir.Tam tahıllar E vitamini dışında bir de IP-6 adı verilen antioksidan bir öge içerirler ve bu sayede kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünün görülme riskini azaltırlar. Tam tahıllar için; tam buğday unu ekmek, pirinç ve makarna tercih edin.
10. Kuru erik
Kuru eriği 100 g’da 5570 ORAC aktivitesi ile pek çok sebze ve meyveden daha zengin antioksidan öge içerir.