Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
TOP 15 YAĞ YAKICI BESİNLER

TOP 15 YAĞ YAKICI BESİNLER

Vücut yağının kaybedilmesi alınan kalorinin harcanan kaloriden az olmasıyla gerçekleşir. Bu denklem aslında bu kadar basit ama yapılan beslenme yanlışları sizi kilo kaybından çok kilo artışına sürüklüyor. Günümüzde bir çok popüler diyet programı konuşulmasına rağmen dünyada ise şişmanlık gitgide artıyor. Bunun nedeni; popüler  ve tekrarlayıcı diyetlerin yağ yakımından çok vücutta kas ve su kaybına neden olmasıdır. Kaslar yağ yakımını destekler. Düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşlanmayla birlikte kas kütleleri azalır ve bu durumda metabolizma hızı düşer, yağlanma hızlanır. Siz kilo kaybettiğinizi düşünürken vücudunuz aslında su kaybına uğrar ve  kısa süren diyet programlarıyla yeniden en başa dönersiniz. 
Vücutta yağ yakımını engelleyen hatta yağ depolatan en önemli unsur kan şekeri seviyesindeki dalgalanmalardır . Unutmamanız gereken nokta ise kan şekerinizi dengede tutmak için yapılacak tek şey;  dengeli ve sağlıklı, glisemik indeksi düşük bir beslenme programı sürdürmektir. Bununla birlikte doğru bir egzersiz programı da yağ yakımını destekler. Ancak doğru bir beslenme programı olmadan yapılan egzersiz ile istediğiniz hedefe ulaşamayabilirsiniz. Vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey beslenmenizi düzenlemek olacaktır. Bunu destekleyecek kardiyo egzersizler sayesinde de daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
Yağ yakımını sağlayan  ipuçları ;
Besinlerin termik etkisi vardır, metabolizmayı uyarır ve hızlandırır. Bu nedenle bazal metabolizma hızınızın altında kalori almayın. Bu değerin altına düşmek vücudu açlık moduna sokar  ve vücut aldığınız kalorileri korumaya çalışır, siz kilo kaybı beklerken vücut stres altında hissedecek ve yağ depolamayı artıracaktır. 
Günde 5-6 öğün şeklinde beslenmeye çalışın. Aralıklı beslenerek kan şekeri seviyenizi dengede tutarken aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırırsınız. Ayrıca vücudunuz kendini açlık moduna almadan, yağ  yakma moduna kendini adapte edecektir.
Yapılan araştırmalar düzenli ve aynı saatte yapılan proteinden zengin kahvaltıların yağ yakımını artırdığını göstermektedir. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. 
Glisemik indeksi yüksek ve işlenmiş gıdalar vücutta hemen yağ olarak depolanır; Basit şeker içeren gıdalar ( hazır meyve suları, gazlı içecekler, kek, pasta, kurabiye vb), paketli yiyecekler ( şeker içeriği olan tüm paketli gıdalar, tahıl gevrekleri, granola, bisküvi, çikolata), rafine edilmiş tahıllar ( pirinç, erişte, beyaz un vb) vücutta yağlanmayı artırır.  Bunun için mümkün olabildiğince bu tür besinlerden uzak durmaya çalışın.
Sağlıklı yağ içeren besinler tüketin. Yağlı besinlerin kilo artışına neden olduğuyla ilgili yanlış bir algı vardır. Krema, mayonez, kızartmalar , cips gibi yağ içerikli besinler elbette kilo artırır, ancak yağ yakıcı yağlarda vardır. Omega 3 ve omega 9 dan zengin bu besinlere beslenmenizde yer açın; balık , ceviz, badem , zeytinyağı , chia tohumu, keten tohumu avakado gibi kaliteli yağları içeren besinler  yağ yakımını destekleyecektir, en önemli nokta ise porsiyon kontrolü, zeytinyağı dahi olsa 1 gram yağ 9 kalori içerir,  günlük almanız gereken kaloriye uygun miktarlarda tercih edin. 
Günlük ihtiyacınız olan protein miktarını mutlaka tamamlayın, Örneğin 70 kg olan birinin 70*0,8 g/kg protein = 56 gr protein ihtiyacı vardır.  Yeterli protein alımı kas yıkımını önler, termik etkisinden dolayı metabolizmayı hızlandırır, kas yapımını destekler. 
Doğru bir egzersiz programıyla beslenme programınızı destekleyebilir , hedefinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yağ yakımı için özelikle kardio egzersiz önerilir. Kardio size kalori harcatan, su atmanızı sağlayan ve metabolizmanızı artıran aktivitelerdir. En önemli özelliği ise sporu bıraktığınızda bile  ilerleyen saatlerde  metabolizmanız çalışmaya devam edecek ve yağ yakımına devam edecektir. Spora ilk başladığınızda haftada toplam 150 dk egzersiz yapmanız yeterli olur. 
Doğrudan yağ yakımını sağlayan bir besin yoktur, tek tip beslenme bu nedenle önerilemez. Sadece bazı besinler içeriğindeki maddelerle yağ yakımını destekler .Beslenmenizde  yağ yakımını destekleyen besinlere ve bunlarla hazırlanmış yağ yakıcı besinleri içeren tariflere yer vermek kilo vermenizi hızlandıracaktır.
Yağ yakımını destekleyici besinlere bir göz atabiliriz; 
 
 
1.Tarçın 
Kan şekeri regülasyonu sağlandığında, yağ yakımı ve kilo vermede kolaylaşır. Bu nedenle diyetinizde tarçına yer açın. Kan şekeri ve insülin direnci üzerine etkili olan tarçın; Çin tarçınıdır. Tarçının kan glikoz düzeyini azalttığı ve bu etkinin tarçında bulunan metil hidroksi kalkon polimeri (MHKP) ile bağlantılı olarak gerçekleştiği bildirilmektedir. 
 
2.Keten Tohumu
 Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasını önler. Ayrıca  içerdiği lignan sayesinde keten tohumu menopoz sonrası kadınlarda vücut yağının artışınıda önler, ancak ailesinde meme / rahim kanseri öyküsü olanlar, kan sulandırıcı kullananlar keten tohumu tercih etmemelidir.
 
3.Hindistan cevizi yağı
İçinde bulunan orta zincirli trigliseritler; vücudumuzun depolamak yerine enerji için kullanmayı tercih ettiği bir yağ cinsidir, bu da kilo almanıza önler . Yapılan çalışmalarda günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketiminin; insülini dengelediği ve göbek bölgesinde yağlanmayı kadınlarda azalttığı görülmüştür.  Ancak hidrojenize Hindistan cevizi yağı kullanmayın. Günlük tüketimi 2 yemek kaşığı ölçüsünü geçmemelidir.
 
4. Zencefil
Zencefil yağ yakımı için mükemmel bir baharattır, Aynı zamanda antiviral ve antiinfalamatuar etkisi gösterir. Vücutta yağ dokusunun artması inflamasyonu da artırır, zencefil yağ dokusu artışına bağlı gelişen inflamasyon ile savaşır, yapılan çalışmalarda vücut ısısını etkileyerek metabolizmayı %20 oranında artırdığı görülmüştür. Yağ yakımı için yüksek dozda kullanımı daha etkilidir. Özellikle yeşil çay, tarçın, sarımsak ile kombine kullanımı yağ yakımı aktivitesini de artırır.
           
5. Yeşilçay
Yeşil çayda kafeinin yanı sıra yüksek miktarda fenolik bileşikler (epikateşin, epikateşin gallat, epigallokateşin, epigallokateşin gallat [EGCG], kesretin, mirsetin) bulunmaktadır.
İçeriğindeki kafein ve kateşinle yağ yakımını destekler   ve kilo kaybını kolaylaştırır. Termojenik etkisi ile metabolizma hızında da artış sağlar. 
 
6.Kahve 
İçerdiği kafein ile metabolizmayı uyandırarak hızlandırır. Kafeinin iki ayrı mekanizmayla termojeneze sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca kafein iştahı baskılamaktadır. Kafeinin deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda yağ yakıcı olduğu da görülmüştür. Ancak kremalı, bol şekerli  kahvelerden mümkün olduğunca uzak durun.
7.Elma Sirkesi
ES’nin taşıdığı asetik asit nedeniyle mide asiditesini arttırarak, asit azlığı nedeniyle yaşanan sindirim problemlerini çözebildiği bilinmektedir. Klinik çalışmalarda elma sirkesinin kan basıncını, kolesterolü ve tokluk kan şekerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Aynı grubun 155 hasta üzerinde yürüttüğü klinik çalışma, elma sirkesinin obezite üzerindeki etkisini araştıran ilk ve tek bilimsel çalışmadır. 4 hafta boyunca hastaların kilo, vücut yağ oranı, vü- cut kütle indeksi, viseral ve subkutan yağ alanları, kan basıncı ve tam kan analizi değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Elma sirkesinin kilo, serum trigliserit seviyesi, yağ alanları ve vücut yağ kütlesinde azalmaya sebep olduğu görülmüştür.
 
8.Fıstık ezmesi /Çiğ badem/Çiğ Fındık
Fıstık ezmesi; Doğru miktarda tüketildiğinde içeriğindeki sağlıklı yağlarla, yağ yakımını destekleyicidir. Çiğ badem ve çiğ fındık ise; magnezyum, protein, vitamin  E  ve lif gibi esansiyel besin ögelerinden oldukça zengin bir besindir. Bu zengin içeriğiyle özellikle karın yağlarını yakmak için oldukça etkili bir besindir.
 
9.Yağsız süt ürünleri
İçeriğindeki kalsiyum yağ yakımını sağlayan en önemli mineraldir. Yağsız süt ürünleri tüketmek hem protein içeriği, hem de kalsiyumun metabolizmayı hızlandıran etkisi ile kilo vermeyi kolaylaştırır. 
10.Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler 
Başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler sindirimi kolaylaştırır. Düzenli bir sindirim sistemi ise kilo vermeyi destekleyici en büyük etkenlerden biridir. 
11.Brüksel lahanası ve  beyaz /kırmızı lahana 
Sulforafen içeren bu sebzeler yağ yakıcı enzimleri ortaya çıkarır. İçeriğindeki fitokimyasalların yağ yakma yetenekleri sayesinde, bu sebzeler karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak kabul edilir.
 
12.Balkabağı 
İçerdiği karoten , C ve E vitamini , magnezyum ve potasyum içeriğiyle oldukça besleyici bir besindir.Ayrıca  içerdiği düşük kaloriyle kilo vermeye yardımcıdır.
Meyve ve sebzelerin sindirimleri için harcamanız gereken kalori, kendi içerdikleri kaloriden fazladır .Bu nedenle kilo vermek için günlük doğru miktarlarda meyve tüketmeniz gerekmektedir .İçeriğiyle yağ yakımını destekleyici meyveleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; 
13.Yağ yakıcı meyveler
Nar
Nar taneleri  antioksidan, lif ve su içeriği bakımından oldukça  zengindir.  Kalorisi  de oldukça düşük bu meyveyi günlük hayatınızda mutlaka yer verin.
Ananas
Ananas,  antioksidanlar, enzimler, mineraller, vitaminler açısından zengindir.İçerdiği bromealin enzimleriyle de yağ yakımını destekleyerek  kilo vermeye yardımcı meyveler arasında yer alır.
Kırmızı Meyveler  
Yaban mersini, çilek, ahududu, kızılcık gibi kırmızı meyveler yüksek antioksidan, düşük karbonhidrat içeren meyvelerdir . Dolayısıyla düşük  kalori içerirler ve kilo kaybına yardımcıdırlar.
Kivi 
Kolestrolü düşürücü etkisi vardır ayrıca kan şekerini de düzenler .Bu özellikleriyle yağ yakımına yardımcı meyveler arasındadır.
Greyfurt 
Metabolizmayı hızlandırır, insülin seviyesini dengeler ve açlık duygusunu baskılar. Ancak ilaç kullananlar için uygun bir meyve değildir.
14.Limon
Karın bölgesindeki yağları azaltmak için, güne limon suyuyla başlayabilirsiniz.Sadece yapmanız gereken bir bardak ılık suya limon suyunu karıştırmak. Aç karna sabahları bu suyu tüketin .Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.
15.Avokado
Avokado,  omega 9 yağ asitlerinden oldukça  zengin ve kilo vermeye yardımcı  bir besindir. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo kaybını sağlar. Bu nedenle bu listede ilk sırada belirtilen meyvelerdendir. Düzenli olarak avokado ekleyerek hazırladığınız  salata veya mezeleri  tüketmek gözle görülür bir fark sağlayacaktır.