Sepetiniz
0

Sepetiniz boş

Alışverişe devam
VÜCUT TİPİNE GÖRE DOĞRU BESLENME

VÜCUT TİPİNE GÖRE DOĞRU BESLENME

Vücutta yağlar farklı bölgelerde depolanıp, farklı biçimlerde şekillenebilir. Kilo verseniz bile istediğiniz vücut tipine ulaşamıyor olabilirsiniz. Sizi bölgesel zayıflatacak mucize bir diyet yok ancak; vücut tipinizi öğrenmek  ve  ona göre beslenme düzeni oluşturmak uzun zamandır vermeye çalıştığınız kilolardan  kolayca kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 
Elma Vücut Tipinde misiniz? 
Bu vücut tipinde ağırlığın çoğu karın bölgesinde toplanmıştır. Elma tipi vücutlarda kollar ve bacaklar genellikle incedir. Sağlık açısından risk taşıyan bir vücut yağlanma tipidir.  Kadınlarda bel çevresinin 88 cm geçmesi, erkeklerde bel çevresinin 102 cm geçmesi; tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, insülin direnci riskini artırır. Vücudunuzu tanırsanız karın bölgenizdeki  bu yağlardan kurtulmak daha kolay olacak; 
GENEL OLARAK İSTEK DUYULAN BESİNLER :  Nişastalı ve şekerli gıdalar , diyet içecekler, kafein
KÖTÜ BESLENMENİN ETKİLERİ : Gün ortası yada öğle yemeğinden sonra enerji ve performansta azalma, tatlı isteği. 
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HORMONLAR : İnsülin  direnci görülür. Elma tipi vücutlarda  kilo kaybetmek  için en önemli nokta kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasıdır .
NE YENİLMELİ ? : Kaliteli protein kaynakları (tavuk, yağsız sığır eti, balık) , sağlıklı yağlara  (yumurta, avokado, kabuklu yemişler, tohumlar, fındık ezmesi, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı) beslenmeniz de  daha sık yer verin . Ayrıca bol miktarda yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.(ıspanak, lahana, marul)
 NE YENİLMEMELİ ? Basit karbonhidratlardan zengin  ve glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin tüketimini azaltın. Muz, kavun, incir, üzüm, patates, bezelye, havuç, mısır, pirinç, beyaz un, hamur işi, alkol, aşırı kafein, şekerli yiyecek&içeceklerden uzak durun. 
Armut Vücut Tipinde Misiniz?
Bu tip vücutlarda yağlanma  kalça ve basen bölgesinde görülür. Vücudun üst kısmı alt kısma göre daha incedir. Deri altında olan yağlanma organlar da olan yağlanmayla ilişkili değildir. Kol ve sırt bölgesinde az miktarda yağlanma görülebilir. Bu tip vücuda sahip insanlar kilo verme konusunda çoğunlukla hayal kırıklığına uğrarlar . Çünkü kilo verdiklerinde bel bölgesi incelirken , basen ve kalça bölgesinden kilo kaybı zordur. Yani vücutta hedeflenen bölgeden önce   diğer kısımlarından kilo verirler. Ancak ideal kiloya gelince hayal ettikleri görüntüye kavuşmuş olabilirler. Armut vücut tipi genellikle vücutta östrojen miktarının baskın olmasından kaynaklanır. Östrojen salınımını artıran  besinleri beslenmenizde daha az yer vererek yada  tüketmeyerek vücut tipinize uygun bir şekilde beslenmiş olursunuz. 
 
GENEL OLARAK İSTEK DUYULAN BESİNLER : Yüksek yağ içeren süt ürünleri , latte , yüksek kalorili  tatlılar 
KÖTÜ BESLENMENİN ETKİLER : Öğün aralarında , akşam yemeğinden sonra veya gecenin sonunda yaşanan olağandışı açlık duygusu .
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HORMONLAR: ÖSTROJEN fazlalığı . Östrojenin fazla olması yada östrojenin normal seviyelerde olmasına rağmen progesteronun düşük olması vücut ağırlığında dengesiz bir  artışa neden olmaktadır.
NE YENİLMELİ ? Yüksek lifli sebze ve meyveler, belirli miktarlarda yulaf, kinoa, karabuğday ve kahverengi pirinç tüketilmelidir. Ayrıca yağ oranı düşük olan yüksek  protein içeren besinler  ve light süt ürünlerine de beslenmeniz de yer açın. 
NE YENİLMEMELİ ? Yüksek yağlı süt ürünleri ( krema, peynir gibi), organik olmayan /işlenmiş et ürünler ( ilaç ve hormon içeren ) , kafein , alkol , fermente edilmemiş tofu, soya, adaçayı, keten tohumu gibi besinlerin tüketimini azaltın.
Ters piramit Vücut tipinde misiniz?
 Bu tip vücutlarda omuzlar genelde geniştir. Aşağı doğru indikçe bel ve kalça bölümü incelir. Vücudun üst kısımlarında kas miktarı daha fazla olarak görülür. Vücuttaki fazla yağ genel olarak göğüs, omuz ve arka kol kısımlarda depolanmaya eğilimlidir.
GENEL OLARAK İSTEK DUYULAN BESİNLER: Tuzlu ve yağlı gıdalar, fast food  ve alkol
KÖTÜ BESLENMENİN ETKİLERİ: Gün içerisindeki yüksek enerjinin akşam saatlerine doğru giderek azalması .
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HORMONLAR: KORTİZOL. Adrenal bezler aracılığıyla salgılanan kortizol;   yükselmiş kortizol seviyeleri,  diğer hormonlara ve özellikle  insülin üzerine etkileriyle kilo artışına neden olur.
NE YENİLMELİ ?  Kompleks karbonhidratlar (yulaf, kahverengi pirinç, buğday) ve düşük yağlı süt ve taze sebze suları, yeşil yapraklı sebzeler ve lif içeriği yüksek meyvelere beslenmenizde daha sık yer verin.
NE YENİLMEMELİ ? Yağlı et ve peynirler , tuzlu atıştırmalıklar, protein barları, kafeinli içeceklerden de mümkün olduğunca kaçının.
Kum saati Vücut tipinde misiniz?
Bu tip vücut tipine sahip insanlarda yağlanma genelde yüz kısmında ,  bunun yanı sıra kollar , diz ve ayak bileklerinde  daha hakimdir . Yuvarlak bir vücut görünümüne sahiptirler.
GENEL OLARAK İSTEK DUYULAN BESİNLER: Süt, yüksek şeker içeren tatlılar 
KÖTÜ BESLENMENİN ETKİLERİ: Su tutma ve kan toplanması
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HORMONLAR : Tüm hormonların ana regülatörü olan hipofiz bezinin , insülin , troid ve kortizol üzerinde etkileri vardır .
NE YENİLMELİ ? Çiğ sebze ve meyveler, kepekli tahıllar (yulaf ezmesi, quinoa, karabuğday) ,yağsız protein  içeren bir öğün ve baharatların kullanım miktarı arttırılabilir.
NE YENİLMEMELİ ? Yüksek yağlı etler; rafine ve işlenmiş karbonhidratlar, kafeinli içecekler, süt, rafine karbonhidrat, tatlıların ise tüketimini azaltın.